Jaki filtr przeciwsłoneczny SPF powinno nakładać się na twarz na co dzień? Plus błędy, których lekarze chcą, abyś ich unikała! Wraz z nadejściem lata lekarze ujawniają SPF, który należy nakładać na twarz każdego dnia, oraz najważniejsze błędy w ochronie skóry, które często popełniamy.
Gdy wychodzi słońce, pojawiają się pytania o to, jak właściwie chronić się przed jego promieniami. Chociaż wiemy, dlaczego ważne jest, aby nosić filtry przeciwsłoneczne, zwłaszcza gdy świeci słońce, fakty dotyczące SPF i dokładnego wyboru rodzaju nie są tak dobrze znane.
Znaczenie noszenia kremu przeciwsłonecznego na twarzy jest również czymś, co jest przez wielu niedoceniane, mimo że jest to obszar, który przyciąga najwięcej uwagi słońca w ciągu dnia, kiedy nie jest osłonięty cieniem ani innymi formami ochrony.
SPF blokuje promienie UVA i UVB przed oddziaływaniem na naszą skórę. Są to promienie, które powodują maksymalne uszkodzenia skóry i prowadzą do zmarszczek, plam pigmentacyjnych, widocznych naczynek i zwiększają ryzyko raka skóry. Filtry SPF pochłaniają energię UV ze słońca, zamieniają ją w ciepło i sprawiają, że jest bezpieczna, dzięki czemu nie wnika ona głębiej w skórę i nie powoduje uszkodzeń.
Istnieje jednak wiele różnych rodzajów SPF, od SPF 15 w kremie nawilżającym i podkładach do maksymalnej ochrony, jaką zapewnia SPF 50. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jeden z najlepszych dostępnych produktów przeciwsłonecznych do twarzy, czy też stary ulubiony stosowany od lat, dermatolodzy, lekarze i kosmetyczki chcą, abyś wiedziała, jak chronić twarz przed słońcem każdego lata!
JAKI FILTR PRZECIWSŁONECZNY SPF POWINIENEM NAKŁADAĆ NA TWARZ NA CO DZIEŃ?
Jeśli chcesz chronić się przed nowotworami skóry, powinnaś stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 50 o szerokim spektrum działania.
Kiedy mówimy o SPF, mamy na myśli to, jak dobrze filtr przeciwsłoneczny może chronić skórę przed promieniami UVB. Odnosi się to do tego, ile czasu zajęłoby poparzenie skóry z filtrem przeciwsłonecznym, w porównaniu do tego, jak zachowałaby się skóra bez niego. Liczba ta nie mówi, jaką ochronę otrzymujesz przed promieniowaniem UVA. W tym celu powinnaś poszukać kremu przeciwsłonecznego z napisem „szerokie spektrum” lub „pełne spektrum”.
Filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum lub pełnym spektrum chronią zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA. Chociaż dobrze rozumiemy promienie UVB – to one głównie powodują oparzenia słoneczne – UVA jest w rzeczywistości najbardziej rozpowszechnione przez cały rok. Promienie te przenikają przez chmury, mgłę, a nawet szkło i są powszechne przez cały dzień. UVB, to ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za przedwczesne starzenie się skóry i opalanie, wyjaśniają różnego rodzaju badania.
Spośród wszystkich filtrów przeciwsłonecznych istnieją również dwa główne rodzaje, które należy wziąć pod uwagę: mineralne i chemiczne. Oba mają swoje zalety, a wiele z nich należy również do najlepszych filtrów przeciwsłonecznych. Jednak najsilniejsza ochrona pochodzi z formuły, która łączy oba rodzaje składników.
Najlepszym filtrem SPF będzie ten, który lubisz nosić na co dzień. Jeśli zainwestujesz w wysokiej jakości filtr przeciwsłoneczny i używasz go tylko kilka razy w tygodniu, tracisz kluczowe korzyści w zakresie ochrony skóry. Jeśli znalazłaś taki, którego uwielbiasz używać, trzymaj się go, o ile ma szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA.
CZY POWINNAM UŻYWAĆ SPF 30 CZY SPF 50 NA MOJĄ TWARZ?
Jeśli to możliwe, eksperci zalecają codzienne stosowanie na twarz kremu SPF 50 o szerokim spektrum działania. Jeśli jednak masz do dyspozycji SPF 30, to też jest w porządku. SPF odnosi się do tego, ile czasu zajęłoby poparzenie skóry w porównaniu z sytuacją, gdybyś w ogóle nie miał kremu z filtrem. Na przykład, jeśli używasz SPF 30, poparzenie skóry zajęłoby 30 razy dłużej niż gdybyś go nie miała. Oznacza to również, że filtr przeciwsłoneczny może blokować około 97 procent promieni UVB.
Wszystko, co jest niższe niż SPF 30, nadal będzie korzystne, ale nie będzie tak skuteczne. Główne organizacje zdrowotne zalecają co najmniej SPF 30, jeśli planujesz wyjść na słońce. Zaleca się filtr przeciwsłoneczny z co najmniej SPF 15, który jest często zawarty w kremach nawilżających i podkładach z SPF. Eksperci twierdzą jednak, że wybór kremu z filtrem o niższym SPF jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych w ochronie skóry. Oto kilka innych...
BŁĘDY W OCHRONIE PRZECIWSŁONECZNEJ, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ
1. NIE NAKŁADANIE KREMU Z FILTREM W CIĄGU DNIA
Eksperci zgadzają się, że ważne jest, aby ponownie nakładać krem przeciwsłoneczny w ciągu dnia i jest to prawdopodobnie najczęstszy błąd, jaki ludzie popełniają podczas ochrony przed słońcem. Jeśli filtr przeciwsłoneczny zostanie nałożony zbyt cienko, ochrona, jaką zapewnia, jest zmniejszona. Przeczytaj wskazówki na swoim kremie przeciwsłonecznym.
Powinnaś ponownie aplikować krem z filtrem co dwie godziny lub co 40 minut podczas pływania czy też nadmiernego pocenia się, szczególnie na twarzy.
Istnieje wiele rodzajów formuł filtrów przeciwsłonecznych, które ułatwiają również ponowne nakładanie kremu przeciwsłonecznego w ciągu dnia. Idealnie powinnyśmy ponownie nakładać SPF w ciągu dnia, aby zmniejszyć ryzyko, ale nie zawsze jest to łatwe, gdy jest się poza domem. Popularnym rodzajem ochrony przeciwsłonecznej w miesiącach letnich jest podkład z SPF, który można szybko i łatwo nałożyć na twarz.
2. NIE NOSZENIE WODOODPORNEGO KREMU PRZECIWSŁONECZNEGO
Zwykły filtr przeciwsłoneczny łatwo się zmywa. Niezależnie od tego, czy pływasz w ramach treningu, kąpiesz się w morzu, czy po prostu pocisz się w upale, większość kremu do opalania zostanie wypłukana szybciej, niż będziesz w stanie go nałożyć. Dlatego pamiętaj, aby inwestować w wodoodporny krem do opalania!
3. UŻYWANIE PRZETERMINOWANYCH FILTRÓW PRZECIWSŁONECZNYCH
Używasz kremu z filtrem tylko przez jeden sezon w roku? Ponieważ filtr przeciwsłoneczny jest stosunkowo drogi w porównaniu z wieloma naszymi niezbędnymi produktami, lepiej pomyśleć, że możesz po prostu wykopać butelkę z tyłu szafki łazienkowej, ale jeśli to zrobisz, sprawdź datę przydatności do użycia na butelce. To jeden z największych błędów, jakie dostrzegają eksperci.
Krem przeciwsłoneczny definitywnie się psuje. Większość filtrów przeciwsłonecznych ma okres przydatności do zużycia od dwóch do trzech lat, chociaż jeśli używasz ich regularnie i w wystarczających ilościach, nie powinno to trwać tak długo. Filtry przeciwsłoneczne powinny mieć datę ważności na butelce, ale możesz również napisać datę otwarcia za pomocą trwałego markera, aby łatwiej było to śledzić.
4. UŻYWANIE NIEWYSTARCZAJĄCEJ ILOŚCI KREMU DO OPALANIA NA TWARZY
Niezależnie od tego, czy natryskujesz filtr przeciwsłoneczny, czy też nakładasz go warstwami, ważne jest, aby nakładać go odpowiednią ilość. W przeciwnym razie nie będziesz mieć ochrony, jakiej potrzebujesz. Jako branżowy standard, filtr SPF zapewnia ochronę wskazaną na opakowaniu tylko wtedy, gdy stosujesz dwa miligramy kremu przeciwsłonecznego na centymetr kwadratowy skóry. Praktycznie trudno to wypracować, więc orientacyjnie wygląda to, jak pełny kieliszek na całe ciało.
Szczególnie w przypadku twarzy jest to odpowiednik pasków kremu przeciwsłonecznego pokrywającego długość dwóch palców.
5. NIE KUPOWANIE KREMU NAWILŻAJĄCEGO Z SPF
W dni, kiedy planujesz spędzić większość czasu w pomieszczeniu, nie ma nic złego w stosowaniu po prostu kremu nawilżającego do twarzy z filtrem SPF. Podczas gdy najczęściej te nawilżacze oferują SPF 10 lub 15, niektóre z nich rozciągają się do SPF 25 lub nawet 30, oferując nam 2 w 1.
Ważne jest, aby pamiętać, że SPF w kremie nawilżającym nie wystarczy w bezpośrednim świetle słonecznym, jeśli nie zapewnia ochrony SPF 30. Podczas wyjścia z pomieszczenia będziesz musiała uzupełnić dodatkową ochronę przeciwsłoneczną.
Istnieją dwa główne problemy z poleganiem na SPF w makijażu. Po pierwsze, z doświadczenia wynika, że większość SPF w makijażu ma niski współczynnik, zwykle SPF 15. Dla odpowiedniej ochrony zaleca się SPF 30 i wyższy. Druga kwestia polega na tym, że nie można nałożyć niezbędnej ilości produktu potrzebnej do uzyskania takiego poziomu ochrony. Wyobraź sobie próbę zmieszania podkładu o długości dwóch palców! Warto również zauważyć, że nałożenie na siebie dwóch produktów SPF nie oznacza, że uzyskasz dodatkową ochronę SPF. Innymi słowy, dwie warstwy SPF 15 nie równają się SPF 30.
6. NIE NOSZENIE KREMU PRZECIWSŁONECZNEGO ZIMĄ
Krem do opalania nie jest przeznaczony tylko na lato, to oferta całoroczna. Mimo że nie mamy promieni UVB, promienie UVA wciąż mogą do nas docierać podczas zimy. Dlatego zimą powinnyśmy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Uszkodzenia słoneczne kojarzą nam się z latem, ale tak naprawdę śnieg odbija 80% promieni słonecznych, więc dobrze jest wyrobić sobie nawyk stosowania SPF każdego dnia!
Jeśli chcesz jak najlepiej chronić swoją skórę przed rakiem skóry, to w krajach o mniejszej ilości słońca, takich jak Wielka Brytania, powinnaś codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne od kwietnia do listopada. Jeśli próbujesz chronić skórę przed starzeniem się, to powinnaś nosić SPF codziennie, przez cały rok.
7. NIESTOSOWANIE WYSTARCZAJĄCEJ ILOŚCI KREMU PRZECIWSŁONECZNEGO W PRZYPADKU PEWNYCH SCHORZEŃ
Niektóre leki na receptę mają efekt uboczny zwany nadwrażliwością na światło, a jeśli bierzesz któryś z nich, ważne jest, aby zachować szczególną czujność, jeśli chodzi o filtr SPF. Wiele z tych leków powoduje, że skóra jest bardziej wrażliwa na światło ultrafioletowe (UV) ze słońca i sztucznych źródeł, takich jak choćby łóżka w solarium.
Ekspozycja na słońce może powodować bolesne uszkodzenia skóry i zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry (jeśli przyjmujesz takie leki). Efekty są również cięższe niż tradycyjne oparzenia słoneczne, prowadzące do powstawania pęcherzy i łuszczenia, swędzących wysypek, łuszczących się guzów i zmian pigmentacyjnych.
Uważaj, jeśli stosujesz:
- Leki na trądzik, takie jak nadtlenek benzoilu, miejscowe retinoidy, antybiotykoterapia, izotretynoina,
- hydroksykwasy lpha (AHA), które czasami znajdują się w dostępnych bez recepty preparatach redukujących przebarwienia i niektórych kremach do skóry,
- Miałaś zabiegi laserowe.
8. PRZYJMOWANIE ZBYT DUŻEJ ILOŚCI WITAMINY D
Powszechną radą przy stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych jest przyjmowanie suplementu witaminy D, wiedząc, że produkujemy witaminę D, gdy promienie UVB ze słońca wchodzą w interakcje z naszą skórą, ale filtry przeciwsłoneczne blokują promienie UV. Nie jest to tak istotne, jak niektórzy mogliby sądzić.
To pytanie, które zadajemy sobie cały czas. Witamina D jest bardzo ważna, ponieważ pomaga wzmocnić nasze kości i odgrywa rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, ale (oprócz pozyskiwania jej z promieni słonecznych) możemy uzyskać witaminę D z pożywienia lub uzupełniać ją poprzez suplementy.
Badania pokazują, że chociaż teoretycznie możliwe jest blokowanie produkcji witaminy D przez filtry przeciwsłoneczne o wysokim stężeniu, w praktyce jest to bardzo mało prawdopodobne. Potrzebujemy tylko około 10-15 minut ekspozycji na słońce trzy razy w tygodniu, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D!
Hanna
Kupiłam sobie ten krem Tegoder SPF50 i jest super :D