Twoja bariera skórna chroni twoje ciało przed wolnymi rodnikami. Trudne warunki są często przyczyną uszkodzeń. Chroń swoją skórę za pomocą olejków, ceramidów i nie tylko.
Półki butików kosmetycznych i drogerii pełne są produktów, które mają za zadanie chronić i odmładzać skórę. Jedne złuszczają, inne ujędrniają, jeszcze inne nawilżają. Wszystkie te produkty łączy fakt, że działają na najbardziej zewnętrzną warstwę ciała, zwaną barierą skórną. Czym dokładnie jest twoja bariera skórna, jaki jest jej cel i co może powodować uszkodzenia? W tym artykule pomożemy odpowiedzieć na te pytania, a także zbadamy kroki, które możesz podjąć i dowiesz się, czym jest odbudowa warstwy hydrolipidowej!
Warstwa hyrdrolipidowa skóry - co to takiego?
Twoja skóra składa się z warstw, z których każda pełni ważne funkcje w ochronie twojego ciała. Najbardziej zewnętrzna warstwa, zwana warstwą rogową naskórka. Tę właśnie warstwę ochronną naskórka często opisuje się jako ściana z cegły. Składa się z twardych komórek skóry zwanych korneocytami, które są połączone ze sobą lipidami przypominającymi zaprawę. To jest twoja bariera skórna. Wewnątrz komórek skóry lub „cegieł” znajdziesz keratynę i naturalne środki nawilżające.
Warstwa hydrolipidowa zawiera:
- cholesterol
- kwasy tłuszczowe
- ceramidy
Warstwę ochronną naskórka można porównać do fantastycznie cienkiej ściany z cegły dosłownie utrzymującej cię przy życiu. Bez tego różne szkodliwe toksyny środowiskowe i patogeny mogłyby przenikać przez skórę i powodować niekorzystne skutki w organizmie. Co więcej, bez bariery skórnej, woda wewnątrz twojego ciała uciekłaby i odparowała, pozostawiając cię całkowicie odwodnionym. Warstwa hydrolipidowa skóry jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia i musi być chroniona, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować.
Płaszcz hydrolipidowy - znaczenie dla skóry
Codziennie Twoja bariera lipidowa skóry broni się przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także zapobiega utracie wody. Szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych Niektóre czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą wpływać na barierę skórną, obejmują:
- zbyt wilgotne lub zbyt suche środowisko
- alergeny, substancje drażniące i zanieczyszczenia
- zbyt duża ekspozycja na słońce
- alkaliczne detergenty i mydła
- narażenie na działanie silnych chemikaliów
- nadmiernego złuszczania lub nadmiernego mycia
- steroidy
- problemy psychiczne
- czynniki genetyczne, które mogą zwiększać podatność na pewne choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca
Twoja bariera skórna jest lekko kwaśna. Ta kwasowość (kwaśny płaszcz) pomaga stworzyć rodzaj bufora przed rozwojem szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów, które mogą uszkodzić skórę i prowadzić do infekcji i innych chorób skóry. Szczególnie ważna jest ochrona kwaśnego płaszcza wokół ran, ponieważ kwasowość skóry jest niezbędna do wielu interakcji biologicznych zachodzących podczas procesu gojenia. Czasami stan zdrowia, taki jak cukrzyca lub nietrzymanie moczu, może zmienić kwasowość skóry, osłabiając ten bufor. Osobom z tymi schorzeniami eksperci zalecają nieco bardziej kwaśne produkty do pielęgnacji skóry.
Jak rozpoznać, że bariera skórna jest uszkodzona?
Kiedy bariera skórna nie działa prawidłowo, możesz być bardziej podatna na rozwój następujących objawów i stanów skórnych:
- sucha, łuszcząca się skóra
- swędzenie
- szorstkie lub odbarwione plamy
- trądzik
- obszary wrażliwe, lub objęte stanem zapalnym
- bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje skóry
Jak powinna wyglądać odbudowa warstwy hydrolipidowej?
Jeśli już wiemy, jakie naruszenie warstwy hydrolipidowej objawy ma na naszą skórę, to musimy dowiedzieć się, jak odbudować barierę hydrolipidową. Biorąc pod uwagę znaczenie utrzymania bariery skórnej i kwaśnego płaszcza, co możesz zrobić, aby były zdrowe i funkcjonalne? Przyjrzyjmy się pięciu strategiom, które mogą pomóc:
1) Uprość pielęgnację skóry - jeśli wykonujesz skomplikowany, codzienny zabieg pielęgnacyjny obejmujący koszyk produktów, być może nieumyślnie osłabiasz barierę skórną. Rozważ rozmowę z dermatologiem lub innym specjalistą od pielęgnacji skóry o tym, które produkty są niezbędne i najskuteczniejsze. Jeśli złuszczasz, zauważ, jak Twoja skóra reaguje na metodę, której używasz. Osoby o wrażliwej skórze i ciemniejszych odcieniach skóry mogą chcieć użyć miękkiej szmatki i łagodnego chemicznego środka złuszczającego. Niektóre rodzaje peelingów i szczotek powodują, że pojawia się uszkodzona warstwa hydrolipidowa.
2) Zwróć uwagę na pH - elikatny kwaśny płaszcz Twojej skóry ma pH około 4,7. Jednakże pH niektórych produktów do skóry może wynosić od 3,7 do 8,2. Naukowcy zalecają oczyszczanie za pomocą produktu o pH między 4,0 a 5,0. Utrzymywanie pH skóry na zdrowym poziomie może pomóc w ochronie przed chorobami skóry, takimi jak zapalenie skóry, trądzik i inne infekcje. Chociaż nie wszystkie produkty podają swoje pH, niektóre tak.
Jak dbać o barierę hydrolipidową?
Odbudowa bariery hydrolipidowej kosmetyki lubi szczególnie w formie olejów roślinnych, co potwierdzają nawet badania. Niektóre oleje roślinne mogą pomóc w naprawie bariery skórnej, a także zapobiegać utracie wilgoci przez barierę skórną. Wiele z tych olejków ma również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Niektóre z najskuteczniejszych olejków roślinnych, które warto rozważyć na skórze, to:
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie olejków roślinnych na skórze. Możesz stosować odżywczy krem i balsamy, które zawierają jeden lub więcej z tych olejków jako składnik. Możesz też wylać niewielką ilość olejku na dłoń, a następnie delikatnie wmasować w skórę, aż się wchłonie.