Ciągłe swędzenie skóry głowy może wskazywać, że masz do czynienia z chorobą. Zanim powstrzymasz swędzenie, musisz dowiedzieć się, co jest jego przyczyną. W jaki sposób powstrzymać swędzenie? Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się jak sobie poradzić!
Objawy podrażnionej skóry głowy
Swędząca, sucha i łuszcząca się skóra głowy może być oznaką reakcji alergicznej na składnik produktów do włosów, który lekarze nazywają kontaktowym zapaleniem skóry.
Nadmierne gromadzenie się produktów do pielęgnacji włosów może również powodować swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Jeśli zaczniesz zauważać czerwone, łuszczące się plamy na czole, karku, a nawet w uszach, może to być oznaką łuszczycy skóry głowy.
Grzybica, wszy, świerzb i pokrzywka mogą również występować na skórze głowy i powodować suchość, swędzenie skóry.
Niezależnie od tego, czy cierpisz na łupież, kontaktowe zapalenie skóry, łuszczycę skóry głowy czy inną chorobę skóry, lekarz jest najlepszą osobą, która oceni i zdiagnozuje Twoje objawy oraz pomoże Ci znaleźć ulgę.
Sucha skóra głowy
Kuracje przeciwłupieżowe i delikatne szampony mogą być skuteczne w walce z łupieżem i suchą skórą głowy, ale możesz także wypróbować wiele ukierunkowanych terapii.
Chociaż nie można się pomylić z klasycznym produktem Head & Shoulders, istnieje mnóstwo nowych marek produktów do pielęgnacji włosów, które specjalizują się w pielęgnacji skóry głowy, tworząc ukierunkowane zabiegi z myślą o skórze głowy. Produkty te mogą pomóc złagodzić i zadziałać, gdy jest podrażniona skóra głowy, usunąć zanieczyszczenia, zrównoważyć poziom sebum i leczyć takie schorzenia, jak łupież i łuszczyca.
Swędząca skóry głowy
Wiem, że trudno się temu oprzeć, ale swędzenie skóry głowy nie przynosi ulgi poprzez drapanie. Nadmierne drapanie tylko pogorszy sytuację i potencjalnie wprowadzi nowe bakterie do zaczerwienionej, wrażliwej skóry. Zimny okład z lodu może zapewnić chwilową ulgę, gdy będziesz szukać trwalszego rozwiązania.
Łupież
Najczęstszym schorzeniem jest łojotokowe zapalenie skóry, zwane także łupieżem w najłagodniejszej postaci. Większość dermatologów uważa, że łojotokowe zapalenie skóry jest spowodowane nieprawidłową reakcją zapalną na drożdżaki komensalne występujące na skórze głowy. Nie jest jasne, co powoduje tę nieprawidłową odpowiedź immunologiczną.
Najczęstsze przyczyny podrażnionej skóry głowy
Istnieje wiele możliwych przyczyn swędzenia skóry głowy. Niektóre typowe warunki obejmują:
- łupież,
- nieodpowiednia pielęgnacja włosów,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- stosowanie źle dobranych produktów
- źle zbilansowana dieta,
- wypryski,
- grzybica głowy,
- wszy,
- zaburzenia hormonalne,
- złe spłukiwanie szamponu i innych produktów do pielęgnacji włosów.
Jak nawilżyć skórę głowy?
Chociaż leki OTC są z pewnością skuteczne w leczeniu swędzącej skóry głowy, istnieją pewne dowody potwierdzające, że naturalne środki są rozwiązaniem problemu łupieżu.
Łupież jest spowodowany wzrostem liczby drożdżaków na skórze głowy. Wykazano, że olejek herbaciany, ocet jabłkowy, soda oczyszczona i olej kokosowy mają właściwości przeciwgrzybicze, które zabijają drożdże powodujące łupież.
Wiele z tych miejscowych zabiegów ma również działanie antybakteryjne, co może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum ze skóry głowy. Dodatkowo olej kokosowy pomoże w naturalny sposób nawilżyć skórę głowy.
Wiele z tych naturalnych środków może powodować, że jest podrażniona skóra głowy, gdy są stosowane w czystej postaci i przed zastosowaniem należy je rozcieńczyć wodą lub olejem.
W przypadku olejku herbacianego zawsze używaj go w rozcieńczeniu! Dobrze tutaj sprawdzi się mocno nawilżający włosy i skórę głowy olej arganowy, który znany jest ze swojego pozytywnego wpływu przy olejowaniu włosów. Jeśli po którymkolwiek z tych zabiegów poczujesz dyskomfort, natychmiast przemyj skórę i umów się na wizytę u wykwalifikowanego lekarza.
Naturalne środki również nie zastępują porady lekarza ani leczenia OTC. Chociaż niektóre wczesne badania wykazały obiecujące wyniki, konieczne są dalsze badania, aby określić, jak naprawdę skuteczne są niektóre z tych metod.
Polecane kosmetyki
Jeśli cierpisz na łupież, najczęstszą przyczynę swędzenia skóry głowy, kuracja OTC to najszybszy sposób na trwałe pozbycie się łupieżu.
Najpowszechniejszymi lekami OTC są szampony zawierające jeden lub więcej z następujących składników aktywnych: ketokonazol, siarczek selenu, pirytionian cynku, smoła węglowa, hydrokortyzon, siarka i kwas salicylowy. Wiele produktów na receptę to mocniejsze wersje wyżej wymienionych leków.
Nizoral to jedyny dostępny bez recepty szampon przeciwłupieżowy z ketokonazolem, klinicznie potwierdzonym składnikiem zwalczającym łupież. Zaczyna działać już od pierwszego użycia, więc ulga jest niemal natychmiastowa. Jeśli łupież występuje często, używaj go dwa razy w tygodniu pomiędzy zwykłymi szamponami, aby zapanować nad łupieżem.
Jeśli dostępne bez recepty szampony przeciwłupieżowe nie pomogą, lekarz może przepisać Ci szampon na receptę. Mogą również przepisać balsam steroidowy w celu leczenia objawów związanych z suchą, łuszczącą się skórą głowy.
Skład szamponów i odżywek ma znaczenie
Nizoral jest skutecznym lekiem na łupież, ale jeśli regularnie odczuwasz swędzenie skóry głowy, dobrym pomysłem może być zapoznanie się z resztą pielęgnacji włosów i sprawdzenie, czy któryś z używanych przez Ciebie produktów nie zaostrza problemu lub powodując podrażnienie.
Szampony zawierające substancje zapachowe i barwniki mogą być przyczyną problemu, dlatego sprawdź, czy Twoje produkty nie zawierają typowych substancji drażniących i rozważ przejście na delikatne, niezawierające siarczanów formuły, które mają na celu łagodzić podrażnioną skórę głowy i nawilżają skórę głowy.
10 praktycznych nawyków dla zdrowej skóry głowy
Poniżej praktyczne nawyki, które sprawią, że skóra Twojej głowy będzie w dobrej kondycji i mniej narażona na swędzenie!
1. Unikaj produktów zawierających silne substancje drażniące
Jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, aby zachować zdrową skórę głowy, jest unikanie produktów zawierających silne substancje drażniące.
Produkty do włosów zawierające siarczany, parabeny i alergeny z większym prawdopodobieństwem podrażniają skórę głowy i zniweczą resztę Twoich wysiłków na rzecz zdrowszej skóry głowy. Zachowanie czujności podczas sprawdzania produktów do włosów pod kątem tych składników będzie miało duże znaczenie na dłuższą metę.
2. Stosuj kosmetyki niezawierające silikonu.
Jeśli chodzi o składniki drażniące, należy szczególnie uważać na silikony. Silikon ma tendencję do usuwania z włosów i skóry głowy naturalnych olejków, które są niezbędne dla zdrowia skóry głowy i włosów i których najlepiej unikać. Ponieważ coraz więcej osób zwraca uwagę na składniki swoich produktów, na rynku dostępnych jest wiele opcji niezawierających silikonu.
3. Użyj odżywczego serum lub oleju do skóry głowy
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zachować zdrową skórę głowy, znajdź odżywcze serum do skóry głowy, które pomoże na kondycję skóry głowy! Nałóż serum na skórę głowy i delikatnie wmasuj, aby uzyskać natychmiastową ulgę na swędzenie skóry głowy.
4. Oczyść skutecznie.
Ogromną częścią nauki dbania o zdrową skórę głowy jest podsumowanie aktualnej rutyny kąpieli. Ważne jest, aby skutecznie oczyszczać, aby skóra głowy była wolna od złuszczonego naskórka i jednocześnie, żeby była dobrze nawilżona.
Upewnij się, że używasz zdrowego szamponu do skóry głowy i poświęć kilka minut za każdym razem, gdy myjesz szamponem, aby delikatnie wmasować produkt w skórę głowy, by pozbyć się osadów i zapewnić włosom świeży start.
5. Złuszczaj skórę głowy.
Warto przynajmniej raz w tygodniu robić peeling skóry głowy, który dodatkowo pobudzi cebulki włosów do wzrostu!
6. Dobrze kondycjonuj.
Chociaż skuteczne oczyszczenie skóry głowy jest istotne, równie ważne jest kondycjonowanie pasm włosów zaraz po zabiegu. Oczyszczająca część Twojej pielęgnacji oczyści skórę głowy i usunie zanieczyszczenia, a kondycjonowanie zapobiegnie jej nadmiernemu wysuszeniu.
7. Zmniejsz stres.
Przez większość czasu nasze ciała mogą to odczuć, gdy zaczynamy się stresować. Dzieje się tak, ponieważ stres szybko wpływa na poziom hormonów, co może prowadzić do łupieżu, przetłuszczania się włosów i trądziku na skórze głowy.
8. Zwróć uwagę na swoją dietę.
Jeśli masz wątpliwości, zacznij od środka i wypracuj sobie zdrowe nawyki. Włączenie do diety kwasów omega-3 i olejów rybnych to łatwy sposób na walkę, jeśli dokucza nam sucha skóra głowy. Dieta bogata w białko jest niezbędna dla zdrowych włosów, dlatego rozważ uzupełnienie swojego cotygodniowego menu posiłkami zawierającymi więcej białka.
9. Zażywaj witaminy na włosy.
Jeśli masz trudności z uzyskaniem wszystkich potrzebnych składników odżywczych z diety, możesz rozważyć przyjmowanie witamin do włosów, aby poprawić zdrowie skóry głowy i włosów. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po coś w 100% naturalnego. Osobiście stosuję pierzgę pszczelą, a konkretniej koncentrat pierzgi pszczelej w kapsułkach, który zawiera szereg witamin, mikro i makro elementów oraz inne składniki, które pszczoły zbierają w pyłku kwiatowym. Warto o tym poczytać TUTAJ.
10. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce.
Tak samo, jak zwracamy uwagę na to, jak często wystawiamy twarz i ciało na działanie słońca, tak ważna jest również ochrona skóry głowy.
Oparzenie słoneczne skóry głowy może rozpocząć się od charakterystycznej bolesności i łuszczenia się, ale z biegiem czasu może przekształcić się w coś tak poważnego, jak rak skóry głowy. Chroń skórę głowy, nosząc kapelusz na słońcu lub spryskując skórę głowy lekkim filtrem przeciwsłonecznym w sprayu.
Podsumowanie
Możesz założyć, że przyczyną swędzenia skóry głowy jest łupież, ale nie możesz być tego pewna bez opinii profesjonalisty. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z dermatologiem, aby prawidłowo zdiagnozować problem skóry głowy i zaproponować plan leczenia. Aby uzyskać szybką i skuteczną ulgę, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z dermatologiem.