
Więc właśnie jesteś po peelingu chemicznym. Kosmetolog lub dermatolog nałożył na Twoją twarz roztwór kwasu, aby usunąć górne warstwy skóry wraz z wszelkimi przebarwionymi komórkami.
Czynniki prowadzące do podrażnionej skóry
W końcu górne warstwy będą się łuszczyć i łuszczyć, odsłaniając jaśniejszą, świeższą i młodziej wyglądającą skórę pod spodem. Do tego czasu jednak pozostaje suchość, podrażnienie, zaczerwienienie i łuszczenie się, które są całkowicie powszechnymi skutkami ubocznymi po peelingu.
Co możesz zrobić, aby poradzić sobie z tymi skutkami ubocznymi i wesprzeć swoją skórę, gdy jest w tym wrażliwym stanie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dbać o skórę po peelingu chemicznym!
Oczywiście przyczyny podrażnionej skóry mogą być różnorakie. Od łojotokowego zapalenia skóry po nadmierne promieniowanie słoneczne czy też atopowe zapalenie skóry, jednak w tym artykule skupię się na podrażnieniach spowodowanych wizytą u kosmetyczki i zastosowaniu peelingu!
Rozpoznawanie podrażnionej skóry
Sugestie, którymi dzielę się w tym poście, dotyczą peelingów od lekkich do średnich. Specjalista od pielęgnacji skóry, który wykonywał peeling, powinien udzielić szczegółowych instrukcji dotyczących pielęgnacji. Jeśli nie, możesz rozważyć skontaktowanie się z nimi, ponieważ każdy peeling (i rodzaj skóry) jest inny.
Etapy codziennej pielęgnacji skóry po zabiegach
Zachowaj prostotę pielęgnacji skóry. Jeśli zastanawiasz się, co nałożyć na twarz po peelingu chemicznym, polecam zastosować się do tej prostej procedury.
1) Naturalne metody łagodzenia podrażnień
Oczyszczania twarzy — użyj delikatnego środka czyszczącego bez siarczanów. Dobrze sprawdzi się tutaj woda różana w sprayu. Hydrolat sprawdzi się do cery wrażliwej. Nie występują w nim sztuczne barwniki, Rozpyl esencję na skórze. Zasadniczo jest to samo, co tonik bezalkoholowy, ale zawiera cenne składniki w celu dodatkowego nawilżenia. Alkohol w tym przypadku to czynnik drażniący, który spowodowałby brak nawilżenia i jeszcze gorszy stan zapalny.
Zwykle nakłada się go na ściereczkę tonizującą i przeciera skórę. Aby jednak zminimalizować tarcie i dotykanie najlepiej spryskać nim skórę. Jeśli nie masz butelki z rozpylaczem, wylej go na dłoń i delikatnie wklep w twarz. Głęboko nawilża skórę i może być stosowany przez cały rok dla typów skóry, które tego potrzebują.
2) Codzienna pielęgnacja skóry
Nałóż delikatne serum. Po peelingu chemicznym produkcja wolnych rodników jest wysoka. Będziesz chciała stłumić część tej aktywności wolnych rodników za pomocą delikatnego serum bogatego w witaminy. W tym celu doskonale sprawdzi się serum anti-age marki Bio Agadir, które świetnie też potrafi łagodzić podrażnienia. Dobrze też sprawdzi się użycie kwasu hialuronowego razem z serum, aby zapobiec podrażnieniom i sprawić, żeby sucha skóra zniwelowała zaczerwienienie.
Ponadto peelingi chemiczne mogą stymulować aktywność melaniny i powodować przebarwienia. Dobrze skomponowane serum może pomóc uspokoić komórki melaniny i wykwity skórne.
3) Zapobieganie podrażnieniom w przyszłości
Zastosuj krem nawilżający. W ciągu dnia stosuj krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym. Taki z tlenkiem cynku jest idealny, ponieważ będzie bardziej kojący dla skóry. Wieczorem użyj kremu nawilżającego bez ochrony przeciwsłonecznej, który został opracowany dla Twojego rodzaju skóry. Stosowanie dobrego kremu nawilżającego zapobiegnie podrażnieniom w przyszłości. Warto też pomyśleć o działaniu produktu nawilżającego, jakim jest masło Shea. Naturalne tłuszcze roślinne potrafią złagodzić podrażnienia i wspomóc regenerację skóry.
Alergia skórna na kosmetyki i sposoby na podrażnioną skórę twarzy
Bądź delikatna dla swojej skóry:
Bardzo ważne jest, aby być bardzo, bardzo delikatnym podczas dotykania skóry po peelingu chemicznym. Nie używaj zbyt dużego nacisku podczas nakładania produktów i unikaj wszelkiego rodzaju agresywnego pocierania. Niektóre z łuszczących się komórek nadal będą przyczepione do żywych komórek i nie chcesz ryzykować ich oderwania, gdy nie są na to gotowe!
Zachowaj wyjątkową delikatność, gdy Twoja skóra jest mokra:
Woda topi i zmiękcza martwy naskórek, więc bardzo łatwo jest zetrzeć zarówno martwe, jak i żywe komórki, gdy skóra jest wilgotna. Użyj szczególnie lekkiego dotyku, gdy Twoja skóra jest wilgotna po oczyszczeniu lub prysznicu. I nie używaj myjki ani szczoteczki do czyszczenia; to zbyt ryzykowne!
Noś filtr przeciwsłoneczny:
To może być oczywiste, ale Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa po peelingu chemicznym. Warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, nawet jeśli na zewnątrz jest pochmurny dzień, uszkadzają skórę. Upewnij się, że chronisz ją dobrą formułą z filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli Twoja skóra bardzo się łuszczy i nie chcesz jej dotykać ani pocierać, rozważ użycie pudru z filtrem SPF. W tej roli najlepiej sprawdzą się kosmetyki mineralne, które oprócz filtra przeciwsłonecznego mają właściwości łagodzące podrażnienia.
Ogranicz czas spędzany na świeżym powietrzu:
Po peelingu chemicznym musisz jak najwięcej odpoczywać, aby chronić skórę. Unikaj wystawiania skóry na działanie ciepła i promieni UV. Jest już w stanie zapalnym, a nie chcesz go pogorszyć. Częstym problemem jest stan zapalny skóry twarzy, gdzie czynnikiem drażniącym okazuje się nie zbyt mocny peeling, a podrażnienia skóry twarzy spowodowane przez stan zapalny skóry od słońca!
Używaj produktów ze składnikami łagodzącymi:
Zapewnij skórze jak największy komfort, aby złagodzić zaczerwienienia i podrażnienia. Warto stosowali żelową maskę na bazie wody (nie częściej niż raz dziennie), jeśli czujesz, że Twoja skóra jest zbyt niekomfortowa. Sugeruję trzymanie ich w lodówce, aby zapewnić dodatkowe chłodzenie. Unikaj wysuszającego mydła do mycia twarzy.
Podrażnienia po kwasach i innych substancjach aktywnych — jak regenerować podrażnioną skórę?
Nie ciągnij za skórę:
Głównym celem peelingu chemicznego jest usunięcie suchych, uszkodzonych komórek i odsłonięcie młodszych komórek pod spodem. Żeby to zrobić, skóra musi się zrzucić. To część, której ludzie najbardziej nie lubią. Warto jednak czekać. Jeśli zdejmiesz suchą, łuszczącą się skórę, która nie jest gotowa do odpadnięcia, może to spowodować blizny i niepotrzebne zaczerwienienia. Najlepiej zostaw to w spokoju!
Nie używaj myjki, peelingu do twarzy ani szczoteczki sonicznej:
Jak wspomniałam powyżej, martwa, łuszcząca się skóra mięknie pod wpływem wody. Kusząca może być chęć usunięcia tej suchości za pomocą myjki, peelingu do twarzy lub sonicznej szczoteczki do czyszczenia. Proszę nie używać żadnego z nich! Jeśli wraz z nimi pojawią się nowe komórki (a tak się stanie!), skończysz ze strupami na całej twarzy.
Nie używaj żadnych kwaśnych składników:
Tak jak nie należy używać żadnych fizycznych środków złuszczających (myjek, peelingów lub szczotek), należy odstawić wszelkie chemiczne środki złuszczające (kwasy i enzymy). Musisz pozwolić skórze zrzucić się naturalnie zgodnie z jej harmonogramem. Substancje chemiczne takie jak kwasy i enzymy, czy to w środkach czyszczących, tonikach, serum, maseczkach czy kremach nawilżających, będą jeszcze bardziej podrażniać skórę i być może nawet ją poparzą i przejściowo zabliźnią skórę.
Nie nawilżaj nadmiernie:
Kiedy skóra łuszczy się i łuszczy, to normalne, że chcesz stale nakładać olejek do twarzy lub ciężki krem nawilżający, aby złagodzić jej suchość. Chociaż ważne jest, aby skóra była nawilżona, nie możesz nawilżać jej zbyt mocno. W końcu celem peelingu chemicznego jest pelengowanie.
Używaj kojącego kremu nawilżającego dwa razy dziennie i pozwól skórze robić to, na co ma ochotę, czyli się złuszczać. Jeśli wychodzisz i chcesz zamaskować łuszczenie się skóry, wklep kilka kropli olejku do twarzy, takiego jak np. olej z opuncji figowej, który ma znakomite właściwości nawilżające i przy okazji kojąc podrażniona skóra twarzy.
Nie jedz bardzo kwaśnych i ostrych pokarmów:
Kwaśne pokarmy, takie jak sos pomidorowy, pomarańcze i salsa, dotykają twarzy, mogą obniżyć pH skóry i spowodować podrażnienie. Niestety wiele osób ma poparzenia/wysypki na bokach ust po peelingu chemicznym po zjedzeniu nawet ostrej pizzy.
Kiedy jesteś po peelingu chemicznym, twoja bariera hydrolipidowa skóry jest bardzo uszkodzona i zachowuje się wyjątkowo wrażliwie. Ponieważ okolice ust to miejsce, w którym widać najwięcej złuszczania z powodu ruchów twarzy podczas mówienia i ziewania, obszar ten może być bardzo reaktywny. Najlepiej wstrzymać się z jedzeniem kwaśnych i ostrych pokarmów, dopóki skóra nie poczuje się lepiej.
Nie poć się za bardzo:
Kiedy pocisz się podczas ćwiczeń, sól w pocie może powodować uczucie pieczenia, które może dodatkowo podrażnić skórę. Sugeruję wykonywanie ćwiczeń o niskim wpływie, aby zminimalizować pocenie się w tym czasie.
Nie używaj retinolu ani retinoidów na receptę:
Produkty te stymulują odnowę komórkową z głębi skóry. Chociaż zwykle jest to dobre dla skóry, dzieje się to już po peelingu chemicznym, a nie chcesz, aby Twoja skóra działała w trybie alarmowym i powodowała więcej podrażnień. Podobnie jak w przypadku kwasów złuszczających, będziesz mogła ich użyć, gdy Twoja sucha skóra twarzy poczuje się lepiej!
Podsumowanie
Podrażniona skóra twarzy po peelingu jest bardzo wrażliwa. Podrażnioną skórę traktujemy ze specjalnym względem. Musimy pozwolić, żeby substancje chemiczne, które zadziałały na nią, następnie w naturalny sposób dały się jej w spokoju złuszczyć. Sposoby na podrażnioną skórę to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. W przypadku azs skonsultuj się z dermatologiem, czy możesz zastosować peeling. Pamiętaj, że tego typu cery są narażone na występowanie podrażnień i przy takiej alergii kontaktowej czynniki zewnętrzne mogą spotęgować uczucie ściągnięcia i objawy alergii.
Odpowiednio dobrane kosmetyki przy tej szczególnej pielęgnacji po peelingu pomogą nawet wrażliwej cerze.