Niezależnie od tego, czy zajmujesz się pielęgnacją skóry, czy po prostu wykonujesz proste codzienne czynności pielęgnacyjne na swojej skórze, prawdopodobnie słyszałaś o retinolu! Jego zalety obejmują zwiększenie ilości kolagenu, co pomaga spowolnić powstawanie zmarszczek, a także poprawę tekstury skóry, wyglądu porów, na trądzik, blizny, a nawet na zmiany pigmentacyjne. Sprawdzą się nawet w walce z trądzikiem różowatym. Zazwyczaj retinol występuje w serum lub kremie i należy go stosować wieczorem przed snem.
Retinol nie jest już najlepszą pochodną witaminy A! Poznaj retinal, kolejny składnik niwelujący oznaki starzenia, który w porównaniu z retinolem może jeszcze bardziej wygładzić zmarszczki i wyrównywać koloryt skóry. Poznaj różnice i zdecyduj czy dla Ciebie jest retinol i retinal i zdecyduj, który będzie lepszy dla Twojej skóry!
Retinoidy — czym są?
Retinole należą do grupy związków zwanych retinoidami. To pochodne witaminy A. Retinol i retinal należą do tej właśnie rodziny. Retinoidy na receptę są dostępne od lat 70. XX wieku i można je znaleźć między innymi w lekach na trądzik. Retinol jest łagodniejszym retinoidem, dlatego jest dostępny bez recepty. Stężenie retinolu jest w takich kosmetykach mniejsze.
Jako pochodne witaminy A, retinoidy mogą odgrywać rolę w odporności i zdrowiu skóry. Oferują kilka możliwych korzyści, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego, odblokowywanie porów, zmniejszenie widoczności zmarszczek i regulacja wzrostu komórek na powierzchni skóry.
Silniejsze retinoidy mogą pomóc w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca, trądzik, zaburzenia pigmentacyjne i niektóre rodzaje nowotworów. Jednak silniejsze formy mogą także powodować podrażnienie.
Termin retinoid odnosi się do grupy związków pochodzących z witaminy A. Oznacza to, że wykazują strukturalne lub funkcjonalne podobieństwa do witaminy A. Retinoidy mogą być naturalne, lub syntetyczne i obejmują wiele rodzajów i form, takich jak retinol, retinal i estry retinylu.
Retinoidy są częstym składnikiem aktywnym wielu leków i kosmetyków dermatologicznych ze względu na ich pozytywny wpływ na skórę i jej wygląd.
Ludzie mogą kupować słabsze formy retinoidów, aby pomóc w leczeniu łagodnego trądziku lub zmniejszeniu oznak starzenia. Silniejsze formy są dostępne wyłącznie na receptę i zazwyczaj leczą poważniejsze schorzenia skóry, takie jak łuszczyca.
Jak działają retinoidy?
Retinol działa na skórę na różne sposoby. Przyśpiesza wymianę komórek skóry, co powoduje naturalne złuszczanie, które spłyca zmarszczki. Pomaga to oczyścić zatkane pory, co może wpływać na mniejsze powstawanie zaskórników i niweluje zmiany trądzikowe.
Leczyć trądzik i zapobiegać przyszłym wypryskom.
Retinol zwiększa także produkcję kolagenu, stymuluje syntezę białek budulcowych, który ujędrnia skórę i zapewnia elastyczność, czyli podstawowe potrzeby skóry. Począwszy od dwudziestego roku życia zaczynamy tracić około 1 procent kolagenu w skórze rocznie. Kiedy tak się dzieje, nasza skóra zaczyna wiotczeć i marszczyć. Retinol działa, aby temu przeciwdziałać.
Ponadto retinol może zmniejszyć ciemne plamy. Retinole mogą pomóc w zmniejszeniu nadprodukcji melaniny, szczególnie w obszarach, w których jest ona skoncentrowana i powoduje przebarwienia.
Badania nad retinoidami
Badanie kliniczne przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że gdy kobiety w wieku od 40 do 55 lat stosowały produkt z retinolem codziennie przez rok, zmniejszyło to widoczność kurzych łapek o 44% i przebarwień skóry o 84%. Inne badanie kliniczne z 2009 roku wykazało, że stosowania retinoidów codziennie u kobiet w wieku od 40 do 60 lat przez okres 26 tygodni zmniejszyły widoczność drobnych i głębokich zmarszczek.
Retinoidy — wskazania i przeciwwskazania
Chociaż retinoidy mogą pomóc w leczeniu niektórych schorzeń, warto zachować ostrożność podczas ich stosowania, ponieważ mogą podrażniać skórę, szczególnie u osób z alergiami skórnymi, skórą suchą lub wrażliwą. Przed użyciem jakichkolwiek produktów zawierających retinoidy zaleca się konsultację z dermatologiem. Podrażnienie skóry spowodowane miejscowymi retinoidami występuje głównie podczas długotrwałego stosowania retinoidów w dużych dawkach.
Typy podrażnień
Takie podrażnienie może skutkować następującymi konsekwencjami dla skóry:
- zaczerwienienie,
- nadmierna suchość,
- świąd.
Następujące rzadkie działania niepożądane występują u mniej niż 10% osób:
- początkowe zaostrzenie trądziku,
- ekstremalna wrażliwość skóry po ekspozycji na światło słoneczne,
- przebarwienia skóry,
- zaostrzenie egzemy,
- obrzęk skóry,
- kłucie i pęcherze.
Jednym z najbardziej niepokojących skutków ubocznych retinoidów jest potencjalne ryzyko wad wrodzonych. Osoby będące w ciąży lub zamierzające zajść w ciążę nie powinny przyjmować doustnie retinoidów. Aby zapobiec ryzyku, kobiety powinny odczekać od 2 miesięcy do 3 lat po przyjęciu doustnych retinoidów, zanim zajdą w ciążę. Długość czasu będzie zależeć od rodzaju zastosowanego retinoidu. Osoba przyjmująca doustne retinoidy nie będzie mogła również oddać krwi.
Retinol a retinal
Wiele z nas zastanawia się w takim razie, czym różni się retinol i retinal.
Retinol jest formą witaminy A należącą do rodziny retinoidów. Retinoidy sprytnie stymulują odnowę komórek skóry i pobudzają produkcję kolagenu. Ponadto działają poprawiając blask, koloryt i teksturę skóry, zapewniając ogólnie młodszy wygląd. Witamina A przechodzi przez kilka etapów zwanych „szlakiem witaminy A”. Po nałożeniu na skórę retinol najpierw przekształca się w retinal, a następnie w kwas retinowy. To na tym etapie składniki aktywne zostają aktywowane i zaczynają pojawiać się widoczne rezultaty.
Retinal (skrót od retinaldehydu) jest również retinoidem i formą witaminy A, jednak znajduje się dalej na szlaku witaminy A niż retinol i tylko jeden krok konwersji dzieli go od przekształcenia się w kwas retinowy, co oznacza, że działa szybciej na skórę niż retinol i może pochwalić się innymi dodatkowymi korzyściami. Jednakże retinal szybko ulega degradacji i jest niezwykle trudny do ustabilizowania. Dlatego rzadko można znaleźć na rynku produkty z retinalem, które dają naprawdę zauważalne rezultaty.
Kiedy stosować retinol, a kiedy retinal?
Stabilizowana formuła zawierająca retinal może przy regularnym stosowaniu poprawić wygląd zmarszczek i przebarwień. Badanie opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology wykazało, że aldehyd retinalowy stosowany dwa razy dziennie przez 12 tygodni wykazał znaczną poprawę tekstury skóry, drobnych zmarszczek, nawilżenia i zabezpieczał przed przez naskórkową utratą wody.
Chociaż czas potrzebny na uzyskanie rezultatów jest różny w zależności od osoby, stosowanie retinalu ma wiele takich samych skutków jak retinol. Na ogół poleca się go do wyrównywania skóry i stymulacji kolagenu, a mniej w przypadku trądziku.
Retinal jest świetny dla tych, którzy chcieliby czegoś mocniejszego niż retinol, ale nie są gotowi na retinoid na receptę. Działa dobrze na większości typów skóry, ale jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, trzymaj się retinolu, aż skóra w pełni przystosuje się do jego działania.
Podobnie jak retinol, retinal może powodować zaczerwienienie, pieczenie, suchość lub łuszczenie się skóry. Ważne jest, aby zacząć powoli (kilka razy w tygodniu) i stopniowo zwiększać intensywność nakładania na skórę.
Czy retinol jest lepszy od retinalu?
Wybaczono by ci, gdybyś pomyślał, że retinol i retinal to ten sam składnik. Brzmią niemal identycznie i oba mają wysoce skuteczne właściwości przeciwstarzeniowe i wzmacniające skórę.
Jednak ich różnice molekularne czynią je wyjątkowymi i zachowują się inaczej, gdy wchodzą w interakcję ze skórą.
5 kluczowych różnic między retinalem a retinolem.
Jak już wspomniałam wyżej, retinal przekształca się w kwas retinowy szybciej niż retinol. Co to oznacza w praktyce?
1. Retinal działa 11 razy szybciej niż retinol. Jedną z najbardziej znaczących różnic jest niesamowita prędkość, z jaką działa retinal. Ta niesamowita cząsteczka zapewnia szybką i widoczną poprawę skóry, dzięki czemu szybciej zobaczysz rezultaty.
2. Retinal ma działanie antybakteryjne. Retinal to jedyny retinoid o bezpośrednich właściwościach antybakteryjnych, dzięki czemu idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków. Kontynuowane stosowanie pomaga zmniejszyć liczbę bakterii odpowiedzialnych za wypryski, dzięki czemu skóra wygląda czysto i promiennie.
3. Retinal jest mniej drażniąca dla skóry. Chociaż jest bliższy aktywnej formie kwasu retinowego, udowodniono, że retinal ma taki sam niski potencjał drażniący jak retinol. Oznacza to, że możesz stosować silniejszy produkt, bez uszczerbku dla komfortu skóry.
4. Produkty z retinalem są trudniejsze do wytworzenia niż te z retinolem. Retinal stwarza wiele wyzwań podczas produkcji. Ponieważ jest to cząsteczka niestabilna i w przypadku wystawienia na działanie może utracić swoją moc, wymaga innowacyjnych systemów stabilizacji. Dlatego jego skuteczność zależy od zaawansowania tych technologii produkcji kosmetyku.
5. Retianl nie ma jeszcze tak wielu potwierdzonych badań klinicznych. Retinal nie był badany w takim samym stopniu jak retinol i jako taki nie jest tak dobrze poznany. Jednak dzięki nowym osiągnięciom i badaniom w branży kosmetycznej sytuacja ta szybko się zmienia.
Dla kogo przeznaczony jest retinal?
1) Skóra ze skłonnością do niedoskonałości. W przeciwieństwie do retinolu retinal ma właściwości antybakteryjne. Dzięki temu może pomóc w walce z bakteriami powodującymi wypryski i zatykanie porów, zapewniając czystszą cerę.
2) Skóra dojrzała i starzejąca. Retinal szybciej zapewnia efekt wzmocnienia kolagenu niż retinol. Dzięki temu w krótszym czasie można zauważyć redukcję widocznych oznak starzenia. Dzięki temu jest szczególnie popularny wśród osób o bardziej dojrzałej skórze.
3) Skóra wrażliwa. Jak wspomniałam wcześniej, retinal jest cząsteczką niestabilną, dlatego należy ją ustabilizować, aby zabezpieczyć ją przed utratą mocy. Dobrze opracowane kosmetyki z retinalem zapewniają stopniowe uwalnianie go do skóry przez całą noc, aby zminimalizować podrażnienia.
4) Młodsza skóra. W przypadku młodszej skóry retinal może zapewnić wiele korzyści. Może pomóc w zapobieganiu widocznym oznakom przedwczesnego starzenia się skóry, jednocześnie rozjaśniając cerę, zapewniając gładszą, jaśniejszą i zdrowo wyglądającą cerę.
Jak wprowadzić retinal i retinol do pielęgnacji?
Powiem to jeszcze raz, żeby naprawdę trafiło w sedno. Zawsze powinnaś zaczynać powoli i pozwolić swojej skórze przyzwyczaić się do działania, jakie zapewniają składniki aktywne. Aplikuj naprzemiennie na noc i zwiększaj częstotliwość, gdy skóra się przyzwyczai. Możesz także spróbować zastosować krem nawilżający przed retinolem, aby zmniejszyć podrażnienia.
Zaleca się stosowanie prostego preparatu z retinoidami z minimalną ilością składników i doradza się przestrzeganie jego dwutygodniowej zasady. W tym czasie nie należy wprowadzać żadnych innych nowych produktów i unikać ostrych kwasów złuszczających, aby zobaczyć, jak tolerujesz ten nowy produkt.
Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, możesz zacząć od retinolu, następnie przejść do retinalu i ostatecznie zastosować kwas retinowy na receptę, aby uzyskać maksymalne korzyści.
Na koniec, nie zapomnij o codziennym stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym podczas stosowania produktów z retinoidami, w tym retinalu!