Chlorella jest dobroczynną algą, która ma w swoim składzie bardzo mocne bioaktywne związki. Jest ona bogatym źródłem, białek, witamin (A, C, B i B12), węglowodanów oraz minerałów: jodu, magnezu żelaza i potasu. Najważniejszym oraz równocześnie najciekawszym składnikiem znajdującym się w chlorelli jest jej czynnik wzrostu - CGF (Chlorella Growth Factor). Po spożyciu go przez człowieka przyśpiesza on regenerowanie się uszkodzonych tkanek i stymuluje nasz układ odpornościowy. Chlorella ma też bardzo ciekawą właściwość - zmniejsza oksydacyjny stres, wpływa na różnorodność drobnoustrojów jelitowych oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Zostały również przeprowadzone badania, które miały stwierdzić czy chlorella pomoże łagodzić objawy bolesnej miesiączki. Chlorella pochodzi z wyspy Hainan, która położona jest na Morzu Południowochińskim. Ze względu na swój tropikalny charakter, to słoneczne miejsce jest często nazywane chińskimi Hawajami. Przemysłowo nietknięte obszary, bardzo czyste powietrze, długotrwałe słońce oraz bogata w minerały woda zapewniają optymalne warunki do uprawy wysokiej jakości surowców.
Chlorella jako środek w łagodzeniu bólu miesiączkowego
Bóle menstruacyjne w pierwszym dniu cyklu są jednymi z najczęściej zgłaszanych problemów ginekologicznym przez kobiety miesiączkujące. Objawy związane z bólem dolnej partii brzucha oraz pleców lub nawet biodrach. W trakcie bolesnej miesiączki mogą także wystąpić nudności, wymioty, zmęczenie oraz ból głowy. Taki stan wpływa na jakość naszego życia oraz na ogólne samopoczucie. Standardowe leczenie bolesnego menstruacji polega na stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych lub też hormonalną terapię.
W badaniu klinicznym badającym to, jaki wpływ chlorella ma na dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem, wzięły udział czterdzieści cztery młode kobiety. Cierpiały one na wyżej opisane dolegliwości związane z miesiączką. Uczestniczki losowo zostały podzielone na 2 grupy. Jedna z grup służyła jako kontrolna grupa, która przyjmowała jedynie placebo, a druga jako grupa interwencyjna, przyjmowała 1500 mg chlorelli na dzień. Badania trwały przez okres ośmiu tygodni. Autorzy badania zebrali w tym czasie informacje na temat przebiegu miesiączki oraz pokarmu, który był przyjmowany w tym czasie przez uczestniczące w badaniu Panie. Następnie zostały przeanalizowane próbki krwi oraz porównane dane sprzed leczenia, oraz po leczeniu. Próbki krwi kobiet z grupy interwencyjnej wykazały, że poziom prozapalnych substratów oraz substratów zwiększających percepcję bólu (prostaglandyna E2, prostaglandyna F2a, CRP, aldehyd malonowy) zmniejszył się znacznie. Również nasilenie oraz czas trwania bolesnych skutków miesiączkowania uległy znacznemu zmniejszeniu w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Uczestniczki badania nie zmieniły w tym czasie swoich nawyków. Codzienne czynności oraz spożywane pokarmy były takie same podczas całego okresu trwania badania. Jedyną zmianą w życiu badanych była suplementacja chlorelli.
Podsumowując, badanie to wykazało, że chlorella może znacząco zmniejszać objawy bolesnego miesiączkowania oraz poprawić jakość życia kobiet, które cierpią na to zaburzenie.
Chlorella pyrenoidosa to alga słodkowodna, która jest bogata w substancje czynne biologicznie – witaminy, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Przede wszystkim bogata jest w zielony barwnik – chlorofil. Chlorofil wspiera produkcję czerwonych krwinek, zapewniając optymalne natlenienie oraz odżywienie komórek. Poprawia także metabolizm komórek w ciele, a dzięki temu ogólny stan fizyczny oraz psychiczny.
Zastosowanie:
- Wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego
- Jest przeciwutleniaczem - zwalcza wolne rodniki
- Wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby
- Przyczynia się do równowagi mikrobiologicznej jelit
- Przyczynia się do właściwej pracy serca i naczyń krwionośnych
Dawkowanie:
Dorośli maksymalnie 20 tabletek dziennie. Dzieci od 3 lat do 5 tabletek dziennie. Tabletki powinny być zażywane na czczo (30 min przed posiłkiem lub 60 min po), popijane dużą ilością wody.
Chlorella może być stosowana, jako jednorazowa kuracja detoksykacyjna lub też do długotrwałych celów profilaktycznych. Przy używaniu przez długi czas, poleca się stosowanie tygodniowej przerwy, co trzy tygodnie. Dla początkujących poleca się najpierw przejść przez kurację detoksykacyjną, a później przejść na jej długotrwałe stosowanie. Przykład zastosowania dla początkujących opisano w tabeli poniżej, gdzie dawka powoli wzrasta każdego dnia, aby przyzwyczaić organizm. Po osiągnięciu maksymalnej (20 tabletek) dziennej dawki można ją stosować przez bardzo długi czas.
Natala
Tak! Potwierdzam na własnym przykładzie bo ból jest znacznie mniejszy niż przed stosowaniem tego produktu. Mega się cieszę