Olejek Herbaciany olejek kojarzy nam się z dobrze znaną i lubianą herbatą. Jest to jednak olej pochodzący z innej rośliny, a mianowicie z melaleuky skrętolistnej, która potocznie zwana jest drzewem herbacianym. Jest to roślina z rodziny mirtowatych, tej samej rodziny, w którą wpisuje się również znany Eukaliptus. Olejek z drzewa herbacianego ceniony jest ze względu na sile właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne przeciwzapalne, antywirusowe, antybakteryjne oraz przeciwświądowe. Dzieje się to dzięki bogatemu składowi oleju, jakim są m.in. terpinen-4-ol, alfa-terpineol, p-cymen, terpinen alfa, alfa-pinen i inne. Doskonale sprawdzi się w aromaterapii gdyż może być dodawany do kominków zapachowych. Z powodzeniem stosować można go do masażu oraz inhalacji a wiele osób ceni sobie jego działanie na trądzik, łupież czy też grzybicę paznokci. Ostatnie badania udowodniły wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową olejku wobec wielu drobnoustrojów: ziarenkowców i pałeczek Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych, zarówno tlenowych oraz beztlenowych, grzybów drożdżopodobnych i grzybów pleśniowych. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego ?
Wysokiej jakości olej herbaciany najlepiej zakupić w sprawdzonym sklepie Internetowym lub w sklepie zielarsko-medycznym. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku jest bardzo dużo tego typu olejków z nazwą olejek z drzewa herbacianego, jednak w jego składzie znajdować się może mieszanka tańszych i nieskutecznych w działaniu dodatków jak parafina czy też inne, tańsze olejki. Powinniśmy zwrócić uwagę na skład INCI. Prawdziwy olej z drzewa herbacianego będzie miał wpisane "Melaleuca Alternifolia Oil".
Tak wygląda Melaleuka skrętolistna, z której pozyskiwany jest olej herbaciany.
Najczęściej olejku z drzewa herbacianego używa się do aromaterapii lub inhalacji.
Inhalacja olejem z drzewa herbacianego pomaga przy zapaleniu gardła oraz przy uciążliwym kaszlu. Olejek z drzewa herbacianego jest również skuteczny przy katarze. Do gorącej wody należy dodać kilka kropel olejku. Wystarczy już zastosować dwie krople. Następnie powstałe opary wdychamy przez około pięć minut. Można także zastosować również kombinację dwóch olejków. Doskonale sprawdzi się do takiej inhalacji olejek sosnowy czy też eukaliptusowy. Olejków do inhalacji nie powinny jednak stosować kobiety w ciąży, małe dzieci i alergicy.
Renata
Mam ten sam olejek herbaciany i jestem zadowolona z jego działania szczególnie przy inhalacji podczas przeziębienia. Stosujemy całą rodziną zawsze gdy u którejś z osób pojawi się katar