Silna, dobrze funkcjonująca bariera lipidowa to podstawa zdrowej, promiennej skóry. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś pieczenia skóry, obrzęku, swędzenia lub łuszczenia się i zaczerwienienia, mogą to być oznaki, że Twoja bariera lipidowa została naruszona lub uszkodzona i wymaga dodatkowego wsparcia i opieki.
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją 3 kluczowe elementy najbardziej zewnętrznych mechanizmów obronnych skóry: mikrobiota skóry, bariera lipidowa i płaszcz kwasowy. Znana również jako bariera skórna lub bariera wilgoci, bariera lipidowa znajduje się w warstwie rogowej naszej skóry. Warstwa rogowa naskórka jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka i składa się z korneocytów (warstw martwych komórek skóry) i lipidów (naturalnych tłuszczów skóry). Dr Peter M. Elias, ekspert biologii naskórka, porównał warstwę rogową naskórka do ściany z cegły, gdzie komórki skóry działają jak cegły, a lipidy działają jak cement (zaprawa) utrzymująca te cegły razem. Dla mnie to świetna metafora i dobry sposób na wizualizację własnej bariery skórnej. Ta struktura zasadniczo utrzymuje wodę w naszych ciałach w środku i zapobiega przez naskórkowej utracie wody, jednocześnie chroniąc nas przed stresorami zewnętrznymi, środowiskowymi, bakteriami i alergenami.
Czym są lipidy?
Lipidy to naturalne tłuszcze skóry. Istnieją 2 rodzaje lipidów: naskórkowe i łojowe.
- Lipidy naskórkowe to mieszanka ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych i cholesterolu.
- Lipidy łojowe obejmują trójglicerydy, estry wosku i skwalen.
Stresory zewnętrzne, które mogą powodować wrażliwość bariery lipidowej:
- Zanieczyszczenia, bakterie, patogeny i alergeny.
- Nadmierna ekspozycja na słońce.
- Zbyt wilgotne lub zbyt suche środowisko.
- Stosowanie mydeł i detergentów, które mogą pozbawić skórę bariery lipidowej lub wilgoci.
- Nadmiernie oczyszczające i nadmiernie złuszczające kosmetyki.
- Nieprawidłowe nakładanie warstw produktów/składników aktywnych, które mogą zaburzać pH skóry.
- Każdy składnik, który może powodować nadwrażliwość lub reakcję alergiczną, które mogą być unikalne dla Ciebie. To, co może działać zupełnie dobrze dla kogoś innego, może wywołać w tobie reakcję.
Czynniki wewnętrzne, które mogą powodować wrażliwość bariery lipidowej:
- Genetyka może przyczynić się do rozwoju chorób skóry, takich jak łuszczyca i zapalenie skóry.
- Zmiany hormonalne, tj. niedobór estrogenów w okresie okołomenopauzalnym i menopauzie może powodować zwiększoną wrażliwość, ponieważ wpływa na zdolność bariery skórnej do samoregeneracji.
- Ponieważ bariera lipidowa staje się cieńsza, możesz zauważyć, że Twoja skóra goi się dłużej po skaleczeniach, siniakach lub wypryskach. Skóra może również stać się mniej zdolna do obrony przed stresorami wewnętrznymi i zewnętrznymi (wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym) oraz czynnikami biochemicznymi, takimi jak glikacja.
Oznaki osłabionej lub naruszonej bariery lipidowej
- Zwiększona wrażliwość i/lub bolesność
- Podrażnienie
- Obrzęk
- Infekcja
- Zaczerwienienie
- Suchość
- Zauważalne łuszczenie
- Swędzenie
- Wypryski, których nie możesz się pozbyć
Jak naprawić i pielęgnować barierę lipidową skóry?
Nasza skóra może wiele wytrzymać, ale nadal potrzebuje delikatnej pielęgnacji. Uszkodzoną lub uszkodzoną barierę skórną należy pielęgnować jeszcze ostrożniej. Po uszkodzeniu nie można powiedzieć, ile czasu zajmie naprawa i odbudowa, ponieważ zależy to całkowicie od Twojego organizmu. Naruszona bariera skórna nie zawsze od razu pokazuje, że istnieje problem. Może minąć trochę czasu, zanim się rozwinie lub z czasem narasta alergia, lub wrażliwość. Wrażliwość lub reakcja alergiczna może być czasami trudna do określenia z powodu opóźnionej reakcji na dany składnik/produkt, zwłaszcza gdy używamy tak wielu różnych produktów w tej samej pielęgnacji. Jednym ze sposobów jest rozpoczęcie eliminowania produktów lub składników, co do których możesz podejrzewać, że powodują problem, podczas gdy całkowicie ograniczysz pielęgnację skóry i zapisujesz swoje działania, aby móc śledzić zmiany.
Gdy Twoja skóra zostanie zregenerowana, możesz powoli zacząć ponownie wprowadzać i obserwować, jak reaguje Twoja skóra. W zależności od nasilenia reakcji może być konieczne rozważenie leków dostępnych bez recepty lub skorzystanie z pomocy dermatologa, lub lekarza, takiego jak farmaceuta. Doświadczyłam tego raz z bardzo popularnym, bardzo lubianym produktem z witaminą C - moje powieki i okolice oczu były całkowicie opuchnięte, mimo że nie nakładałam produktu na okolice oczu, a na całym ciele miałam duże, swędzące czerwone guzki. Po kilku dniach, gdy moja skóra się nie uspokoiła, w końcu wziąłem bez recepty lek przeciwhistaminowy, który został mi podany przez farmaceutę i stosunkowo szybko pomógł. Tym razem łatwo było ustalić, o co chodzi, ponieważ była to jedyna zmiana, jaką wprowadziłam w całej mojej pielęgnacji, w tym w produktach przeciwsłonecznych, produktach do pielęgnacji ciała, włosów i makijażu.
Produktem, który bardzo rzadko, a wręcz wcale nie uczula, jest olej z opuncji figowej. Warto podkreślić, że musi to być zimno tłoczony, a najlepiej z certyfikatem EcoCert (aby mieć pewność). Działa na skórę nawilżając, napinając i co najważniejsze, odbudowuje w naturalny sposób barierę lipidową skóry!