Wile z nas coraz częściej sięga po kwas hialuronowy, który staje się coraz popularniejszym półproduktem kosmetycznym. Zazwyczaj kwas kojarzy nam się z czymś, co ma działanie złuszczające, jednak tutaj działanie kwasu hialuronowego, to dogłębne nawilżenie skóry a sam kwas hialuronowy jest jednym ze składników, które naturalnie występują w skórze człowieka. Stosowanie kwasu hialuronowego nawet w codziennej pielęgnacji nie będzie przesadą i w bardzo łatwy sposób perfekcyjnie dostosujemy jego działanie do potrzeb skóry.
Działaniem kwasy hialuronowego jest wiązanie wody. Oznacza to, że jedna cząsteczka kwasu łączy się z kilkoma cząsteczkami wody. Dzięki temu w naszej skóry przestrzeń międzykomórkowa zostaje wypełniona wodą, a powstała w ten sposób powłoka dodatkowo chroni skórę przed działaniem różnego rodzaju bakterii. Ta ostatnia z wymienionych funkcji spodoba się szczególnie osobom mającym problemy trądzikowe, wypryski i różnego rodzaju stany zapalne skóry. Dzięki stosowaniu kwasu i tworzeniu bariery ochronnej przed bakteriami nasza skóra szybciej będzie się goić i regenerować.
Kwasu hialuronowego nie mogą wytworzyć rośliny. Pozyskuje się go dzięki biotechnologii. Tworzy się go jako proszek, gdy połączymy go z wodą powstanie żel mający różne stężenie w zależności od procentowej ilości kwasu w wodzie. Procenty, jakie widzimy na buteleczkach kwasu, oznaczają właśnie ilość kwasu, który został rozpuszczony w wodzie. Najczęściej dostępnymi i najlepszymi w działaniu są kolejno 3% kwas hialuronowy i 5% kwas hialuronowy. Im większa zawartość kwasu w żelu, tym żel jest gęstszy i jest on w stanie zatrzymać więcej cząsteczek wody i dłużej utrzymać nawilżenie. W przypadku większej ilości stosowania kwasu np. 7-10% to stosowanie kwasu będzie dużo trudniejsze.
Jeśli chodzi jeszcze o kwas hialuronowy kosmetyczny, to warto zwrócić uwagę, żeby był on połączeniem trzech rodzajów kwasu. Są to kwasy: małocząsteczkowy, wielkocząsteczkowy i ultramałocząsteczkowy. Kwas ten laboratoryjnie zmniejszone ma cząsteczki kwasu, by docierały głęboko w strukturę skóry, co sprzyja jej lepszemu i dogłębnemu nawilżeniu.
Połączenie trzech rodzajów kwasu hialorunowego możemy również nazywać serum hialuronowym. Na to serum jak już wiemy, składają się 3 rodzaje kwasów, a czym się one różnią i jak wpływają na skórę?
Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – wpływa on i działa głównie na powierzchnię naszej skóry. Tworzy on doskonały filtr ochronny, który zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia i dodatkowo zwiększa właściwości chłonne aktywnych substancji w głąb naszego naskórka, co np. w przypadku stosowania oleju z opuncji figowej wraz z kwasem daje niesamowite efekty napinające i wygładzające zmarszczki.
Małocząsteczkowy kwas wiąże wodę w górnych warstwach naszego naskórka, a w przypadku kwasu niskocząsteczkowego nawodnienie będzie odpowiednie w najgłębszych warstwach skóry.
Najlepszymi kwasami hialuronowymi, jakie miałam okazję testować, są 3% kwas w żelu trójcząsteczkowy od Bio Agadir, oraz 5% kwas w żelu trójcząsteczkowy marki Shamasa. Oba produkty mają podobne działanie i w sumie tańszy jest ten marki Bio Agadir i jego polecam z całego serca!