Na kosmetykach możemy znaleźć informacje, że są naturalne, organiczne i nietoksyczne. Co w ogóle oznaczają te pojęcia? Czy powinniśmy zwracać na nie uwagę?
Oczywiście, że tak i to z bardzo wielu powodów! A czym różnią się te określenia widoczne na kosmetykach?
Jeśli popatrzymy na kosmetyki określone jako naturalne, to powinno takie określenie oznaczać, że wszystkie lub większość składników użytych w produkcie pochodzi z roślin, lub np. minerałów. Warto zwrócić uwagę szczególnie na kosmetyki kupowane w drogeriach, ponieważ określenia takiego używa wielu producentów w celach marketingowych, a tak naprawdę kosmetyki nie są naturalne! Znacznie lepiej robić zakupy w sklepach internetowych lub mniejszych drogeriach specjalizujących się w naturalnych kosmetykach. Mamy wtedy pewność, że nie są to chwyty markowe większych producentów.
Najważniejsze jest czytanie opisów i etykiet kosmetyków! Powinniśmy wybierać kosmetyki naturalne, które nie mają w swoim opisie takich składników jak Dicaprylate/Dicaprate, Proopylene Glycol, PEG-100 Stearate, PEG-8, Polyacrylate-12 itd. Masła, olejki, różnego rodzaju minerały występujące w naturze czy też różnego rodzaju ekstrakty roślinne to najlepszy wybór na etykiecie kosmetyku! Im mniej składników tym lepiej co jest szczególnie ważne przy skórach alergicznych!
A czym są kosmetyki organiczne? Oznacza to, że składniki roślinne, jakie użyte zostały do stworzenia kosmetyku, pozyskano tylko z naturalnych terenów bez użycia nawozów sztucznych, z pełną kontrolą surowego kodeksu czystości, bez pestycydów oraz modyfikacji genetycznych! W Unii Europejskiej określenie organiczne oznacza również, że kosmetyki np. oleje zostały rafinowane na zimno lub w niezbyt wysokiej temperaturze, która mieści się w normach. Kosmetyki bez rafinacji zawierają większe ilości aktywnych, cennych składników, które zostałyby całkiem zniszczone podczas podgrzewania! W Europie certyfikatem, który podkreśla, że produkt jest pochodzenia organicznego to Ecocert a w Stanach Zjednoczonych USDA!
Jeśli chodzi o określenie spotykane dodatkowo przy kosmetykach, to jest nim „nietoksyczne". Co więc oznacza? Posługują się nim niektóre firmy, które chcą zaznaczyć, że ich produkty nie są w żaden sposób szkodliwe dla człowieka. Nie mogą wywoływać ryzyka nowotworowego, problemów hormonalnych, neurologicznych i innych, które mogłyby źle wpływać na życie i zdrowie ludzkie. Wato, patrzeć na kosmetyki i unikać tych szkodliwych składników:
- octan ołowiu: często spotykany w szminkach oraz farbach do włosów
- parafina oraz ropa naftowa: parafina zatyka pory, jeśli znajduje się w olejkach lub innych kosmetykach do twarzy. Ropa naftowa pojawia się w niektórych balsamach nawilżających.
- formaldehyd: pojawia się w niektórych żelach do włosów i lakierach do paznokci.
- smoła węglowa: używana w przeciwłupieżowych szamponach czy też w różnego rodzaju farbach/szamponetkach do włosów.
Pamiętajmy o czytaniu składników kosmetyków, jakie kupujemy i o dbaniu o
swoją urodę i skórę z naturalnymi kosmetykami, które nie szkodzą zdrowiu!