Demakijaż jest niezbędnym krokiem w rytuale piękna. Oczyszcza twarz z makijażu i zanieczyszczeń, jednak warto pamiętać, że środek do demakijażu na bazie chemicznej może powodować zaczerwienienie, podrażnienie lub wypryski. Szczególnie jest to niebezpieczne w przypadku demakijażu oczu. Na szczęście istnieją naturalne i mniej agresywne alternatywy dla komercyjnych produktów do demakijażu. Te ekologiczne rozwiązania są łatwo osiągalne przy użyciu produktów, które są nam przydatne na co dzień. Dowiesz się więcej o metodzie naturalnego demakijażu czytając ten artykuł!
Dlaczego demakijaż jest tak ważny?
Ups! Znowu to zrobiłaś. Zasnęłaś i pominęłaś demakijaż. Teraz budzisz się z wytuszowanymi oczami szopa pracza i zaschniętym podkładem, nie mówiąc już o poczuciu winy. Spanie w makijażu jest szkodliwe dla skóry. Chociaż prawdą jest, że kosmetyki mogą przyczyniać się do problemów skórnych , preparaty do demakijażu mogą również szkodzić skórze, więc warto sięgnąć po naturalny demakijaż twarzy.
Jak prawidłowo wykonać demakijaż?
Stosowanie oleju roślinnego jako naturalnego środka do demakijażu sprowadza się do kilku prostych kroków:
-
Wlej niewielką ilość olejku na dłoń (2 naciśnięcia).
-
Jeśli masz suchą lub delikatną skórę, sięgnij po naturalny płyn do demakijażu na bazie oleju kokosowego, ogórecznika, awokado lub słonecznika.
-
Pocieraj dłonie, aby rozgrzać olej
-
Masuj twarz okrężnymi ruchami. To działanie oczyszcza skórę i głęboko ją odżywia
-
Na koniec przemyj twarz ciepłą wodą
W przypadku oczu zwilż chusteczkę olejem roślinnym lub wacikiem wielokrotnego użytku . Pomaga to w oczyszczeniu tuszu do rzęs i usunięciu cieni do powiek. Alternatywnie możesz zastąpić jednorazowe waciki gąbką konjac. Jeśli masz tłustą skórę, rozważ rozcieńczenie oleju roślinnego w letniej wodzie przed użyciem.
Naturalny demakijaż twarzy - jak go wykonać? O czym należy pamiętać?
Jak zapewne wiesz, supermarketowe i konwencjonalne produkty do demakijażu zawierają kontrowersyjne składniki, które na dłuższą metę osłabiają skórę. W tym celu warto w swoim rytuale pielęgnacyjnym postawić na naturalne rozwiązania, aby w naturalny sposób usunąć makijaż.
Może się to wydawać zaskakujące, ale oleje roślinne są zarówno naturalnymi, jak i skutecznymi środkami do demakijażu i potrafią zmyć nawet wodoodporny makijaż.. Jak sama nazwa wskazuje, oleje te pochodzą z roślin lub ich ziaren. Służą do nawilżania, ochrony i odżywiania skóry. Ponieważ makijaż zawiera substancje tłuszczowe, będzie łatwo wchłaniany przez tłustą konsystencję oleju roślinnego.
Jakie kosmetyki są niezbędne do naturalnego demakijażu?
Olejki roślinne mają dar zmywania makijażu w naturalny sposób. Tyczy się to wszelkich śladów makijażu, nawet tych wodoodpornych. Również masaż twarzy olejem roślinnym podczas zmywania makijażu eliminuje ślady potu i cząsteczki z zanieczyszczeniami. Ta ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnych płynów do usuwania makijażu jest łatwo dostępna w sklepach gdzie znajdziesz naturalne produkty.
Dla zwiększenia skuteczności wybierz olej roślinny dostosowany do rodzaju Twojej skóry:
-
Oliwę z oliwek lub olejek z aloesu stosuje się jako naturalny demakijaż każdego rodzaju skóry.
-
Jeśli masz suchą lub delikatną skórę, sięgnij po naturalny płyn do demakijażu na bazie oleju kokosowego, ogórecznika, awokado lub słonecznika.
-
W przypadku cery tłustej wskazane jest stosowanie lekkich olejów roślinnych, takich jak jojoba czy olejek ze słodkich migdałów
-
Dla skóry dojrzałej dobrym wyborem będzie olejek arganowy, z ogórecznika lub z wiesiołka
-
W przypadku cery trądzikowej zaleca się demakijaż olejkiem ze słodkich migdałów, awokado lub orzechów laskowych
Oleje roślinne należy preferować ze szkodą dla olejów mineralnych występujących w konwencjonalnych kosmetykach. Te ostatnie są mało ekologiczne, ponieważ zawierają ropę naftową. Dodatkowo zapewniają uczucie nawilżenia i miękkości bez głębokiego odżywiania skóry. Płyn do demakijażu twarzy na bazie olejów mineralnych może w dłuższej perspektywie powodować pryszcze lub zaskórniki na twarzy.
Demakijaż z mlekiem lub jogurtem naturalnym
Mleko jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków, który skutecznie usuwa makijaż! Jest o wiele bardziej praktyczne, niż mogłoby się wydawać. Rzeczywiście, zawarty w nim kwas mlekowy nadaje mu silne właściwości złuszczające. Ten naturalny demakijaż można wykonać płynnym mlekiem lub jogurtem naturalnym.
Jak usunąć makijaż płynnym mlekiem?
Demakijaż mleczkiem wygładza i odświeża skórę, zapewniając jej jednocześnie wyrazistość i świeżość. Oto jak usunąć makijaż płynnym mlekiem:
-
Zagotuj 5 łyżek mleka, a następnie ostudź
-
Wcześniej przetrzyj twarz wodą i neutralnym mydłem
-
Namocz wacik w mleku i przetrzyj nim skórę twarzy
-
Następnie usuń nadmiar mleka za pomocą czystej bawełny
-
Opłucz twarz
Nie wahaj się używać letniej wody podczas spłukiwania, aby zmyć makijaż lub mleko.
Jak zmyć makijaż jogurtem?
Masz możliwość uczynienia z jogurtu naturalnego i skutecznego płynu do demakijażu w kilku krokach:
-
Wyjmij jogurt naturalny z lodówki
-
Po rozgrzaniu nałóż na twarz
-
Wykonaj masaż, a następnie pozostaw na 10 minut
-
Do demakijażu używaj najlepiej wielorazowych wacików do demakijażu
-
Jogurt, podobnie jak mleko, sprawia, że skóra staje się miękka i nawilżona.
Miodowy płyn do demakijażu z sodą oczyszczoną
W połączeniu z sodą oczyszczoną miód stanowi doskonałą przeciwwagę dla konwencjonalnych środków do demakijażu wykonanych z wątpliwych składników. Podczas zabiegu używaj również miękkiej myjki. Aby usunąć makijaż w naturalny sposób za pomocą miodu i sody oczyszczonej, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:
-
Nałóż łyżkę miodu na myjkę
-
Posyp miód szczyptą sody oczyszczonej
-
Delikatnie masuj skórę twarzy po wymieszaniu 2 składników
-
Opłucz wszystko
Przeciwwskazane jest jednak rozprowadzanie tego preparatu na oczach i ich konturach ze względu na jego ścierający charakter na delikatnych obszarach.
Jako rozwiązanie możesz śmiało użyć wazeliny. Skutecznie usuwa ślady po tuszu do rzęs lub eyelinerze. Jego aplikacja wymaga jedynie zmywalnego wacika. Następnie spłucz twarz letnią wodą, aby usunąć cały makijaż. Należy jednak uważać, aby nie używać wazeliny do demakijażu reszty twarzy, ponieważ może ona zatykać pory naskórka.
Co zrobić, aby demakijaż był jeszcze lepszy?
Na tym etapie pewnie już zrozumiałaś, że konwencjonalne środki do demakijażu zawierające szkoddliwe związki chemiczne mają zostać wyrzucone z Twojej kosmetyczki. Jeśli nadal kusi Cię żel do mycia, zauważ, że laurylosiarczan sodu jest składnikiem, którego należy unikać. Poza swoim niezbyt ekologicznym aspektem powoduje podrażnienia i wysuszenie skóry.
Ponadto wskazane jest przyjęcie pewnych odruchów dla naturalnego i zero waste rytuału piękna :
-
Dokładnie umyj ręce przed demakijażem, aby ograniczyć namnażanie się bakterii.
-
Preferuj zmywalne chusteczki czyszczące lub rękawiczki, aby ograniczyć wpływ na środowisko. Są ekonomiczne, trwałe i łatwe do wykonania w domu.
-
Oczyść twarz każdego ranka, aby usunąć sebum wytwarzane w nocy. Ponadto działanie to przygotowuje skórę do porannej pielęgnacji.
Dla przypomnienia rób okrągłe ruchy podczas masowania twarzy. Pozwala to na głębokie oczyszczenie i nawilżenie.
Podsumowując, chociaż ważne jest oczyszczenie skóry, konieczne jest też zwrócenie uwagi na używany produkt. Wspomniane naturalne płyny do demakijażu okażą się bardziej ekonomiczne i skuteczne w porównaniu do tych dostępnych na rynku.
Jak ujędrnić i ukoić skórę po demakijażu?
Po demakijażu Twoja skóra będzie potrzebowała nawilżenia i zwężenia porów. Nie ma to jak zastosować po tym wodą kwiatową nazywaną również hydrolatem. Pamiętaj jednak, aby dobrać hydrolat w fazie do rodzaju skóry:
-
W przypadku suchej skóry preferuj wodę z kwiatów bławatka lub róży
-
W przypadku skóry wrażliwej woda różana to mądry wybór
-
Dla cery trądzikowej idealny jest hydrolat z drzewa herbacianego
-
W przypadku cery dojrzałej lepiej postawić na hydrolat z kwiatu pomarańczy
Pamiętaj, że ten krok wymaga jedynie niewielkiej aplikacji wody kwiatowej, więc po prostu spryskaj nią skórę. Jeśli możesz, opłucz twarz zimną wodą, aby pobudzić mikrokrążenie. W fazie suszenia należy delikatnie wklepać skórę twarzy czystą i suchą gąbką.
Jeśli jesteś miłośniczką majsterkowania, przygotuj preparat na bazie ogórka jako uzupełnienie demakijażu. Aby to zrobić, pokrój pół ogórka na kawałki, wlej je do pojemnika z wodą, a następnie dodaj sok z połowy cytryny. Aby zastosować to rozwiązanie, użyj butelki z rozpylaczem lub ściereczki zmywalnej.
Celina
Dla mojej skóry najlepiej sprawdza się do demakijażu jojoba :D