Cellulit to niezwykle powszechny problem kosmetyczny, który w przeszłości był niezwykle trudny do wyleczenia. Dzięki nowym niechirurgicznym technologiom chirurdzy plastyczni mogą teraz skuteczniej zająć się strukturalnymi przyczynami cellulitu, pomagając zredukować charakterystyczne wgłębienia i przywrócić gładszą, mocniejszą teksturę skórze dotkniętej cellulitem. No dobrze, a czy są też jakieś inne sposoby na pozbycie się tego problemu? O tym w dalszej części artykułu!
Jak powstaje cellulit?
Aby lepiej zrozumieć mechanizmy powstawania cellulitu, musimy pamiętać, że jest to choroba wielotkankowa, obejmująca tkankę podskórną, tkankę tłuszczową, tkankę łączną, obwodowy układ limfatyczny i krwionośny. Istnieją sposoby, które mogą prowadzić do rozwoju tej jednostki.
Jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, masz odpowiednie nawyki żywieniowe i angażujesz się w aktywność fizyczną mającą na celu redukcję cellulitu, to nowoczesne metody mogą pomóc Ci dodatkowo w walce z nieestetycznymi zmianami. Należą do nich zabiegi kosmetyczne dla skóry dotkniętej cellulitem, a także pielęgnacja domowa z wykorzystaniem kosmetyków specjalnie ukierunkowanych na ten problem. Krok po kroku opowiem o nich w poniższym artykule!
Czynniki predysponujące do wystąpienia cellulitu.
Cellulit powstaje, gdy włókniste pasma zwane przegrodami, które łączą skórę z leżącą pod nią powięzią mięśniową, napinają się nieregularnie, ciągnąc skórę w dół i/lub zaczynają się rozpadać, umożliwiając normalnej warstwie tłuszczu pod skórą wypchnięcie w górę. Powoduje to pomarszczenie lub wygląd „twarogu”.
Szacuje się, że cellulit występuje u 85–90% dorosłych kobiet, zwykle na brzuchu, pośladkach i udach. Proces starzenia może pogorszyć wygląd cellulitu, ponieważ skóra traci elastyczność i jest mniej odporna na nieregularne napięcie wytwarzane przez włókniste pasma. Chociaż u osób z nadwagą cellulit jest bardziej wyraźny, występuje on często nawet u bardzo szczupłych kobiet, a utrata wagi rzadko pozwala całkowicie pozbyć się cellulitu.
Czy dieta jest istotna?
Połączenie zmian w diecie i aktywności fizycznej jest ważnym czynnikiem w walce z cellulitem. Aby przyspieszyć usuwanie cellulitu lub zapobiec jego powstaniu, wzbogacaj się o warzywa, owoce, chude ryby, produkty bogate w błonnik, witaminy, kiełki, kasze, pieczywo pełnoziarniste oraz zioła podkręcające metabolizm.
Warto włączyć do diety także zdrowe oleje roślinne, orzechy, nasiona i suszone owoce. Najlepiej jest stosować możliwie urozmaiconą i zbilansowaną dietę oraz w miarę możliwości unikać tłustych, słonych i wysokokalorycznych potraw. Unikaj czekolady, mocnej kawy i herbaty, alkoholu i ograniczaj spożycie mięsa. Należy pić dużo wody.
Dodaj regularne ćwiczenia co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Pływaj, biegaj, jeźdź na rowerze, idź na długi spacer, połóż się na macie do jogi i ćwicz w dowolny sposób.
Skuteczne sposoby na redukcje cellulitu
Peeling kawowy to jeden z najlepszych sposobów na walkę z cellulitem. Nie tylko usuwa martwe komórki, ale także poprawia koloryt skóry.
Dodatkowo skutecznie wygładza i ujędrnia ciało, jednocześnie redukując cellulit. Wymieszaj 1/4 szklanki mielonej kawy z 2 łyżkami gorącej wody i odstaw na 10 minut, aż utworzy się pasta.
Teraz wymieszaj mieszaninę z 2 łyżkami oleju np. oleju arganowego, którego dodatkowe właściwości nawilżające pozytywnie wpłyną na Twoją skórę. Nakładaj go na wilgotną skórę okrężnymi ruchami przez 2-4 minuty. Peeling spłucz ciepłą wodą, delikatnie osusz ciało ręcznikiem, a na koniec zastosuj krem nawilżający lub nałóż sam olej.
Czy wiesz, że w walce z cellulitem pomogą też tabletki antycellulitowe? Są idealnym uzupełnieniem Twojej kuracji walki z cellulitem. Aby były szczególnie przydatne, warto wybierać te produkty, które zawierają szczególnie aktywne składniki. Wśród oferowanych produktów znajdziesz różne ich rodzaje.
Należą do nich naturalne ekstrakty, takie jak liść jęczmienia, korzeń maca czy liść miłorzębu. Te niezwykle aktywne preparaty pomogą ujędrnić całe ciało, szczególnie w często problematycznych obszarach, takich jak skóra w okolicach ud i pośladków. Jeśli jednym z Twoich celów, oprócz pozbycia się cellulitu, jest utrata zbędnych kilogramów, warto sięgnąć po suplement diety wzbogacony o opuncję figową, pieprz cayenne, morwę białą i witaminy z grupy B.
Jakie są możliwości leczenia przy pomocy medycyny estetycznej?
Chirurdzy plastyczni stosują różnorodne zabiegi, aby pomóc pacjentom zredukować cellulit. Chociaż żadne z nich nie jest trwałe, wiele z nich może osiągnąć rezultaty utrzymujące się przez rok lub dłużej. Poniżej opisałam najczęściej stosowane rodzaje zabiegów. Pamiętaj, że dostępność tych lub innych zabiegów będzie się różnić w zależności od oferty chirurgów kosmetycznych w Twojej okolicy.
Zabiegi laserowe - laserowa redukcja cellulitu wykorzystuje maleńką sondę laserową, którą wprowadza się tuż pod skórę przez małe nacięcie. Laser ten podgrzewa tkanki pod powierzchnią skóry, gdzie:
- uwalnia część włóknistych przegród,
- zmniejszyć grubość podskórnej warstwy tłuszczu,
- stymuluje produkcję kolagenu,
- poprawić strukturę i elastyczność skóry.
Chociaż laserowa redukcja cellulitu wymaga niewielkich nacięć, jest uważana za małoinwazyjną i może być bezpiecznie przeprowadzona przez wykwalifikowany personel w gabinecie, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Zabiegi wykorzystujące energię nielaserową - Wiele zabiegów wykorzystuje energię o częstotliwości radiowej (RF), ultradźwięków, światła podczerwonego lub impulsów promieniowych w celu ogrzania skóry, stymulacji produkcji kolagenu i redukcji cellulitu.
W zależności od konkretnego zabiegu, energetyczna redukcja cellulitu może również pomóc w łagodnej redukcji tkanki tłuszczowej i/lub rozluźnieniu włóknistych przegród, aby uzyskać gładszą, bardziej równomierną teksturę skóry.
Zabiegi na cellulit wykorzystujące energię dostarczane są przez skórę, dlatego są uważane za nieinwazyjne i zazwyczaj nie wymagają rekonwalescencji. Jednak w celu uzyskania optymalnych rezultatów zalecana jest seria zabiegów. Ponadto rezultaty są tymczasowe, więc dla utrzymania rezultatów konieczne będzie powtarzanie zabiegu co kilka miesięcy.