Polacy chętnie kupują kosmetyki w drogeriach, bo jest to niezmiennie najpopularniejszy kanał sprzedaży kosmetyków, choć kosmetyki oferowane są również w dyskontach i Internecie. Ramy miejsc, w których polscy konsumenci najczęściej kupują kosmetyki, są stabilne. Przede wszystkim producenci od kilku lat zyskują na popularności, przyciągają klientów atrakcyjnymi cenami i coraz szerszym wyborem. Ludzie najczęściej robią zakupy w dyskontach, hipermarketach i supermarketach. Wyjątkiem jest kupowanie kosmetyków; kupuje się je głównie w wyspecjalizowanych sklepach, cieszących się większym zaufaniem klientów lub w Internecie. Warto wspomnieć, że coraz większą popularnością cieszą się również kosmetyki naturalne. Świadomość konsumentów poprawia się również w Polsce. Kwestie lokalnej produkcji, odpowiedzialności społecznej i środowiskowej producenta oraz etyki biznesu wymieniane są jako istotne czynniki przy wyborze kosmetyków.
Polacy rozkochali się w lokalnych produktach.
Od kilku lat widocznym trendem jest zakup kosmetyków wytwarzanych w ojczyźnie lub nawet kosmetyków wytwarzanych z jedynie składników z polski. Co w takim wypadku skłoniło Polaków do tego, aby kupować kosmetyki z rodzimego rynku? Na początek warto wiedzieć, że u nas kupimy już praktycznie każdy kosmetyk, który sprosta naszym wymaganiom i oczekiwaniom. W ofercie polskich, naturalnych marek dostaniemy kosmetyki dla kobiet będących w ciąży, dla Pań z różną cerą w tym dojrzałą, czy też kosmetyki pielęgnacyjne do brody dla mężczyzn. Oferta rodzimych sklepów sprawia, że nie ważne jest czy mamy cerę tłustą lub potrzebujemy kremu do cery trądzikowej, to produkt polskiej marki na pewno przypadnie nam do gustu! Warto zwrócić także uwagę, że polscy producenci kosmetyków naturalnych muszą przestrzegać ściśle określonych norm produkcyjnych. Dotyczą one ilości składników w danym produkcie. Zakazane są każde substancje mogące być szkodliwe, które w przypadku kosmetyków sprowadzanych z rynku azjatyckiego mogą mieć już inne normy i występować w danym kosmetyku.
Dlaczego warto kupować polskie kosmetyki naturalne?
Obecnie zakup kosmetyku z nawet najdalszego zakątka świata nie jest już problemem szczególnie w dobie internetowych zakupów. Bez żadnego trudu możemy złożyć zamówienie na kosmetyki prosto z Korei czy też Stanów Zjednoczonych. Kupując kosmetyki wytwarzane w konkretnym kraju, wspieramy jego gospodarkę, zapewniając miejsca pracy. Jeśli chcemy, żeby nasz kraj dobrze się rozwijał, to warto wspierać nasz rodzimy rynek i kupować kosmetyki pochodzące z polski. Warto wiedzieć, że branża kosmetyczna w Polsce umocniła swoją pozycję zarówno na rynku krajowym poprzez wzrost sprzedaży, jak i za granicą poprzez eksport. Międzynarodowe firmy konkurują z wieloma małymi polskimi producentami. Wartość polskiego rynku kosmetycznego wyniosła prawie 25 mld zł w 2019 roku. Wartość ta została osiągnięta ze względu na ciągły rozwój w ostatnich latach. Od 2017 roku wartość rynku rośnie średnio o ponad trzy procent rocznie. Ostatnie lata przyniosły dodatnie saldo Polski w branży kosmetycznej. Najczęściej eksportowanymi produktami kosmetycznymi w 2019 roku były produkty do makijażu i pielęgnacji skóry, które stanowiły 44 procent wszystkich eksportowanych produktów kosmetycznych. Główne rynki eksportowe kosmetyków dla Polski to Niemcy, Rosja i Wielka Brytania.
Top 3 polskich marek kosmetyków naturalnych, na które warto zwrócić uwagę!
Oto niektóre z polskich marek, które szturmem podbijają rynek beauty i media społecznościowe. Warto dowiedzieć się o nich więcej, bo wyróżniają się na tle innych, zwłaszcza jeśli chodzi o formuły swoich produktów – bogate w wysokiej jakości składniki – oraz ciekawe wzornictwo ich opakowań.
Polski rynek produktów do pielęgnacji skóry cieszy się powiewem świeżego powietrza. Produkty są w innowacyjnych i oryginalnych opakowaniach, nienaśladujących już zagranicznych pomysłów, mają atrakcyjne nazwy i dobre składniki. Opierając się na lokalnych producentach, pozyskują swoje składniki z roślin rodzimych w Polsce, więc sięgają po olej z nasion malin, a nie np. z krzewów stepowych z Nowej Zelandii.
Marki są również aktywne w mediach społecznościowych. Twórcy pozostają w kontakcie z klientami i konsultują ich potrzeby, czerpiąc opinie o produktach z komentarzy na Instagramie i Facebooku. Nie boją się krytyki i nie udają, że nie zauważają uwag swoich klientów. Wręcz przeciwnie, są otwarci na współpracę i nie mają nic do ukrycia. Przedstawmy je!
Numer 1. IOSSI
Grafik Joanna Hołuj po urodzeniu córki na kilka lat wyjechała na wieś. Zafascynowana naturą i ekologiczną żywnością postanowiła stworzyć produkty pielęgnacyjne z organicznych i naturalnych składników – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Masło do ciała IOSSI do skóry dziecka należy do najlepszych na rynku. Ma właściwości nawilżające i zmiękczające oraz piękny zapach. Świetne są też firmowe olejki na konkretne problemy skórne. Często to sami klienci zgłaszają pomysły na produkty. Na przykład, zapytań o pieniący się żel do mycia twarzy było tak wiele, że marka zdecydowała się włączyć go do swojej oferty.
Numer 2. SENSUM MARE
Sensum Mare to polska marka założona w 2017 przez Macieja i Łukasza. Ich ideą było stworzenie kosmetyków o unikalnym i naturalnym składzie, które będą odpowiadały na obecne potrzeby kobiet. Obaj wierzą w kobiecą siłę, a ich marzeniem było opracować formuły specjalnie dla nich.
Starannie dobrane receptury składające się z najwyższej jakości surowców sprawiają, że marka ta mimo młodego wieku prężnie rozwija się na terenie polski i dociera do coraz szerszego grona zadowolonych klientek, o czym mogą świadczyć zdobywane przez Sensum Mare nagrody dla najlepszej marki kosmetycznej roku.
Numer 3. THEO MARVEE
Choć nazwa nie kojarzy się zbytnio z polską, to marka ta obecnie należy do Polaków. Początkowo Théo Marvée powstało we Francji w połowie lat dziewięćdziesiątych jako jedna z marek laboratorium, która specjalizowała się w przetwórstwie kosmetycznym morskich alg.
Obecnie na terenie naszego kraju odbywa się produkcja tych wyjątkowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Marka ta powstała z miłości do piękna i jest inspirowana ideą zatrzymania oraz cofnięcia czasu. Założeniem Theo Marvee jest chęć dostarczenia kosmetyków o niespotykanej dotychczas na rynku sile działania, które mogą być dostępne dla wszystkich kobiet, a nie jedynie dla elity finansowej.
Bożenka
To ja lubię bardzo kosmetyki sensum mare i nie widziałam, że to polska marka bo jakoś się nie wczytywałam nigdy, a nazwa nie sugeruje polskiej marki. Super - przynajmniej wspieram nasz rynek, więc dodatkowy +