Taśma kinezjologiczna to wytrzymała, rozciągliwa taśma, zwykle wykonana z mieszanki bawełny i nylonu. Często stosuje się go w celu ułatwienia funkcjonowania mięśni, stabilizacji stawów lub zapobiegania nieprawidłowemu kurczeniu się mięśni. Można go również stosować w celu zmniejszenia bólu, obrzęku i skurczów mięśni.
W tym artykule wyjaśnię określenie, kinesiotaping co to jest i czym jest taśma kinezjologiczna, jej zastosowania oraz aktualne badania wokół niej. Wyjaśnia także, jakie rodzaje taśm są dostępne, jak je stosować i kiedy nie należy ich używać.
Czym jest kinesiotaping?
Taśma kinezjologiczna została opracowana w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku przez doktora Kenzo Kase. Opracował wiele technik stosowanych obecnie w kinesiology tapingu i wprowadził na rynek markę taśm Kinesio Tape. Obecnie dostępnych jest także wiele innych marek taśm w tym dostępna w Polsce bardzo dobrej jakości marka Synergi. Kinesiotaping w Polsce nazywa się jako plastrowanie dynamiczne.
Kim jest Kenzo Kase?
Dr Kenzo jest kręgarzem z wykształceniem amerykańskim i najbardziej znanym jako wynalazca oryginalnej taśmy Kinesio i metody Kinesio Taping. Doktor Kase urodził się w Japonii na początku lat czterdziestych XX wieku. Był chorowitym dzieckiem, któremu ze względu na słabość fizyczną nie pozwolono uczęszczać na zajęcia wychowania fizycznego. Chorował na zapalenie płuc, gruźlicę, infekcje nerek i wszelkiego rodzaju alergie. Jego babcia była japońską uzdrowicielką, która stosowała leki ziołowe, techniki akupunktury i moxiterapii, dzięki czemu poznał wartość uzdrawiającego dotyku.
Zasada działania plastrów kinesiotaping
Istnieją różne teorie na temat dokładnego działania taśmy kinezjologicznej. Jednym z nich jest to, że plastry do kinesiotapingu zapewniają równowagę w obwodach nerwowych mięśni, ścięgien, stawów i skóry. Uważa się, że zmniejsza to ból i zmniejsza obrzęk. Plastrowanie dynamiczne ma także na celu poprawę wydajności i funkcjonowania mięśni. Uważa się również, że taśma kinezjologiczna wyrównuje pozycje stawów. Może być również przydatna w przebudowie tkanek kolagenowych, np. w leczeniu blizn.
Wykazano, że taśma kinezjologiczna
Poprawia krążenie i drenaż limfatyczny — plastrowanie dynamiczne delikatnie unosi powierzchniowe warstwy skóry, tworząc przestrzeń pomiędzy skórą, powięzią i leżącymi pod nią tkankami. Uważa się, że poprawia to krążenie i drenaż limfatyczny, zmniejszając obrzęk i stan zapalny.
W jednym badaniu przeprowadzonym w 2018 roku stwierdzono, że plastrowanie dynamiczne w połączeniu z ręcznym drenażem limfatycznym poprawia zastoje płynu limfatycznego po operacji całkowitej alloplastyki stawu kolanowego, a także poprawia krążenie krwi, łagodząc ból i poprawiając wyniki funkcjonalne po tego typu operacji.
Poprawia propriocepcję — taśma kinezjologiczna może stymulować mechanoreceptory w skórze, mięśniach i stawach, dostarczając sensorycznej informacji zwrotnej do mózgu. Może to potencjalnie zmienić wpływ propriocepcji czuciowego układu nerwowego w mięśniach, stawach i skórze. Propriocepcja to odczucie, które pozwala wiedzieć, gdzie w przestrzeni znajduje się twoje ciało (np. jak wysoko jest podniesione ramię).
Normalizuj napięcie mięśniowe — uważa się również, że taśma kinezjologiczna hamuje nocyceptory (ścieżki bólowe) w mięśniach, skórze i strukturach stawów. Uważa się również, że plastrowanie dynamiczne hamuje nocyceptory (ścieżki bólowe) w mięśniach, skórze i strukturach stawów. Uważa się, że przy zniwelowaniu drażnienia receptorów bólowych poprzez zmniejszenie bolesnych bodźców docierających do mózgu normalizuje napięcie mięśniowe, co skutkuje zmniejszeniem bólu i skurczów mięśni.
Różnica między kinesiotaping a standardowym bandażowaniem
Chociaż taśma kinezjologiczna przypomina elastyczną taśmę sportową, czy plastry rehabilitacyjne, istnieją między nimi różnice. Na czym polega więc różnica? Wśród nich jest to, że:
- Taśma kinezjologiczna służy do wspomagania ruchu oraz zmniejszania bólu i skurczów. Taśma sportowa służy do podparcia i ograniczenia ruchu, zwykle z powodu istniejącego bólu.
- Taśma kinezjologiczna zrobiona jest z elastycznego materiału, który porusza się podczas ruchu. Taśma sportowa jest stosunkowo sztywna.
- Taśma kinezjologiczna pomaga usprawnić transport limfy i zwiększyć krążenie. Ścisłe wiązanie taśmy sportowej służy zmniejszeniu krążenia.
Taśma kinezjologiczna:
- Służy do ułatwienia ruchu i uśmierzania bólu,
- Elastyczna,
- Może poprawić krążenie.
Taśma sportowa:
- Służy do wsparcia i ograniczenia ruchu,
- Nieelastyczna,
- Zmniejsza krążenie.
Plastry do kinesiotapingu — co warto wiedzieć?
Taśma kinezjologiczna ma wiele specyficznych zastosowań. Twój fizjoterapeuta może ocenić Twoją obecną sytuację i obrażenia, aby zdecydować o najlepszym wykorzystaniu taśmy.
Niektóre typowe zastosowania taśmy kinezjologicznej obejmują:
Umożliwienie ruchu: Taśmę kinezjologiczną można zastosować w celu poprawy wzorców skurczu mięśni. Może to prowadzić do normalizacji napięcia mięśniowego, a także poprawić wyniki sportowe.
Hamowanie i łagodzenie bólu: Taśmę kinezjologiczną można stosować w celu zmniejszenia bólu i skurczów mięśni, które mogą wystąpić po urazie. Może pomóc w zmniejszeniu sygnałów bólowych przesyłanych przez nerwy do mózgu, co może pomóc w zmniejszeniu ochrony mięśni i skurczów ochronnych w tym kręgosłupa i klatki piersiowej.
Wsparcie i stabilność: Jeśli masz schorzenie wymagające utrzymania określonego stawu, plastry do plastrowania dynamicznego mogą być dla Ciebie odpowiednie. W przypadku takich schorzeń, jak zespół napięcia rzepkowo-udowego, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego lub niestabilność barku, zastosowanie dodatkowego wsparcia zapewnia taśma kinezjologiczna. Taśma może wspierać staw, jednocześnie umożliwiając pewien ruch. Wspiera też wady kręgosłupa i klatki.
Zmniejszanie obrzęku: Jeśli u pacjenta wystąpił obrzęk spowodowany urazem lub zabiegiem chirurgicznym, taśma kinezjologiczna może pomóc zmniejszyć obrzęk poprzez zmniejszenie ciśnienia między skórą a leżącymi pod nią tkankami. Zapewnia to drogę dla nadmiaru płynów. Taśma kinezjologiczna jest czasami stosowana na obrzęki limfatyczne lub w przypadku powierzchownych kontuzji. Tym samym umożliwia zmniejszenie opuchlizny.
Zarządzanie tkanką bliznowatą: Po operacji lub urazie możesz mieć bliznę na obszarze, który został ranny. Czasami tkanka pod blizną wiąże się ze skórą i powięzią. Ta blizna może ograniczać normalną mobilność i zakres ruchu . Plastrów do kinesiotapingu można używać do delikatnego naciągania tkanki bliznowatej, zapewniając długotrwałe i o niskiej intensywności rozciąganie ciasnego kolagenu tworzącego tkankę bliznowatą. Nakłada się je wtedy klejem medycznym umożliwiającym przyleganie.
Rodzaje plastrów do kinesiotaping
Taśmę kinezjologiczną można stosować na różne sposoby, w zależności od potrzeby. Dzięki temu Twój fizjoterapeuta może pokazać Ci, jak używać taśmy i przyciąć paski samoprzylepne w odpowiedniej konfiguracji.
Kształty taśm obejmują:
Pasek „I”: tego kształtu można użyć do wykonania innych typów pasków poniżej. Zazwyczaj paski „I” służą do podtrzymywania mięśni, ścięgien i więzadeł. Często stosuje się je w celu usprawnienia stożka rotatorów, mięśni pośladkowych, mięśnia czworogłowego uda lub ścięgna Achillesa. Można go również stosować na dolnej i środkowej części pleców, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy. Są więc dobre na obszary kręgosłupa i klatki piersiowej, więc stosuje się je na wady kręgosłupa i klatki.
Pasek „X”: tego typu używa się, gdy potrzebna jest taśma kinezjologiczna do pokrycia dużego obszaru lub skrzyżowania wielu stawów. Zakładki paska „X” krzyżują się z wrażliwymi obszarami, takimi jak tył kolan lub przód łokci. Ten pasek jest powszechnie używany do rozluźniania ścięgien podkolanowych, które przechodzą zarówno przez staw biodrowy, jak i tylną część stawu kolanowego.
Pasek „Y”: ten pasek służy do krzyżowania wrażliwych obszarów ciała, takich jak tył kolana lub przód łokcia. Jest również powszechnie stosowany w zastosowaniach kontrolujących położenie rzepki jak w przypadku zespołu stresu rzepkowo-udowego lub podwichnięcia rzepki. Pasek „Y” nie jest zazwyczaj tak długi, jak pasek „X”.
Pasek „wachlarzowy”: ten typ może pomóc w kontrolowaniu obrzęku nogi lub ramienia. Jest powszechnie stosowany w leczeniu na obrzęki limfatyczne lub w przypadku powierzchownych stłuczeń i obrzęków.
Pasek „liftingujący”: powszechnie nazywany opaską. Pasek ten jest często używany do podtrzymywania uszkodzonych tkanek lub leczenia węzłów mięśniowych, lub punktów spustowych. Pomaga podnieść skórę i tkanki z obolałych mięśni i punktów spustowych. Jest również stosowany w leczeniu powierzchownych siniaków.
Twój terapeuta lub dostawca medycyny sportowej może upewnić się, że umieszczasz taśmę we właściwej pozycji i że taśma nie jest zbyt ciasna ani ograniczająca. Poinformują Cię również, jak długo należy nosić taśmy do kinesiotapingu. Temat stosowania kinesiology tapingu powinien być dobrze omówiony, aby metoda kinesiotapingu sprawdziła się i pomogła na Twoje dolegliwości bólowe.
Nakładanie taśmy
Zanim zaczniesz używać taśmy do kinesiotapingu, Twój fizjoterapeuta przeprowadzi ocenę, aby określić najlepsze wykorzystanie jej w Twoim stanie. Oceni, czy taśma jest dla Ciebie konieczna lub, czy masz przeciwwskazania do plastrowania dynamicznego.
Oto instrukcja krok po kroku metoda kinesiotapingu:
Oczyść swoją skórę — oczyść obszar skóry, w którym będziesz naklejać taśmę. Upewnij się, że skóra jest sucha i wolna od balsamów, olejków i potu. Może być również konieczne ogolenie tego obszaru, jeśli masz na nim włosy.
Zmierz i odetnij — zmierz długość taśmy potrzebną do pokrycia obszaru, który chcesz podeprzeć, lub mięśnia, na który chcesz celować. Odetnij taśmę, zaokrąglając rogi taśmy, aby zapobiec podnoszeniu się rogów.
Aktywuj klej — w zależności od marki i rodzaju taśmy mogą istnieć szczegółowe instrukcje dotyczące aktywacji kleju. Ogólnie rzecz biorąc, przed nałożeniem taśmy na skórę należy ją pocierać rękami lub lekko podgrzać (np. suszarką do włosów), aby aktywować klej.
Nakładanie taśmy — delikatnie nałóż taśmę na wybrane miejsce, rozciągając ją zgodnie z instrukcją stosowaną przez Ciebie techniką. Ważne jest, aby przestrzegać określonych schematów i technik klejenia zalecanych w zależności od stanu lub celu.
Wygładź i pocieraj taśmę — przyciśnij taśmę do skóry dłonią, zaczynając od środka i kierując się na zewnątrz. Pocieraj, aby plastry kinesiotaping dobrze przylegały do skóry.
Podsumowanie
Taśma kinezjologiczna to rodzaj rozciągliwej taśmy wykonanej z bawełny i nylonu. Nakłada się go na ciało na różne sposoby, aby zmniejszyć obrzęk i ból spowodowany urazem, zwiększyć mobilność i zapobiec skurczom mięśni.
Ważne jest, aby prawidłowo nałożyć i usunąć taśmę. Fizjoterapeuta może w tym pomóc, a także doradzić, jak i kiedy należy go stosować. Nie powinny stosować taśmy kinezjologicznej osoby z określonymi problemami zdrowotnymi.